Mads Nipper: Den danske produktionssektor skal være klimaneutral i 2030

Selvom regeringens klimamål er en 70 procents CO2-reduktion i 2030, sætter Mads Nipper, topchef i Grundfos, barren endnu højere. Produktionssektoren skal tage en større del af slæbet og være CO2-neutral i 2030, siger han i Børsen.

Klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder omfatter 12.500 virksomheder og er det største partnerskab, hvis man måler ud fra antal virksomheder. Arkivfoto..

23.06.2020

CSR.dk

“Der er nogle sektorer, som helt tydeligt vil få meget vanskeligt ved at nå i mål på de 70 pct. Derfor er der nogle sektorer, der skal overlevere. Og det kan vi godt”, siger han til Børsen.

Mads Nipper er formand for klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder, der er ét af regeringens 13 klimapartnerskaber nedsat med det formål at reducere landets CO2-udledning med 70 pct. i 2030.

Klimapartnerskabet for produktionsvirksomheder omfatter 12.500 virksomheder og er det største partnerskab, hvis man måler ud fra antal virksomheder.

Kræver kræfter og investeringer
Sektorens udledninger er allerede reduceret med 65 procent – hvilket blandt andet skyldes energieffektiviseringer og udflytning af produktion til udlandet – men det er ikke nok blot at nedsætte med yderligere fem procent over de næste ti år. Der skal meget mere til.

“Vi kan nå cirka 85 procent med det, der er samfundsøkonomisk rentable tiltag, som faktisk burde være nemme. Det tager tid, og det kræver kræfter, det kræver investeringer. Men det er samfundsøkonomisk rentabelt. Så er der de sidste 15 procent. Det kræver primært biogas, der i dag ikke er samfundsøkonomisk rentabelt. Der er vi afhængige af en national biogasstrategi, som gør, at vi kan få de sidste procenter med”, forklarer Mads Nipper til Børsen.

Læs også: Klimapartnerskabernes anbefalinger: Mange gode ideer, men ikke de mest effektive

Det vil ikke alene være godt for klimaet, men også give Danmark en stor global konkurrencefordel, hvis vi bliver det første land i verden med en klimaneutral produktionssektor, mener han.

- SMF

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle