Mads Nørgaard: CSR er indviklet

Mads Nørgaard-Copenhagen har siden årsskiftet deltaget i et projekt, som skal integrere CSR i små og mellemstore virksomheders forretningsstrategi.

26.11.2014

CSR.dk

Sammen med fem andre danske modevirksomheder har Mads Nørgaard-Copenhagen siden årsskiftet deltaget i et CSR-projekt, som køres af revisionsfirmaet Deloitte i samarbejde med Erhvervsstyrelsen. Det skriver FashionForum.dk.

CSR-projektet har ifølge Mads Nørgaard givet en grundlæggende viden om og indsigt i CSR – en viden og en indsigt som virksomheden ikke i nær så høj grad havde førhen. Helt konkret har de deltagende virksomheder fået udarbejdet en CSR-politik samt en praktisk implementeringsplan, mens de ligeledes har fået identificeret strategiske fokusområder.

Læs også: 12 danske SMV'er skal arbejde CSR grundigt ind under huden i 2014

Den største udfordring i forbindelse med projektet har ifølge Mads Nørgaard imidlertid været områdets mange komplekse problemstillinger.

”Jo mere man dykker ned i det, desto mere finder man ud af, hvordan tingene er gensidigt afhængige, og hvor svært det er at påvirke leverandørerne. Det kan virke handlingslammende, fordi det er så indviklet,” siger Mads Nørgaard til FashionForum.dk.

Læs også: CSR i små og mellemstore virksomheder: Fra princip til praksis

Mads Nørgaard-Copenhagen har som følge af projektet tilsluttet sig FN’s Global Compact.

Desuden overvejer modevirksomheden at melde sig ind i Business Social Initiative – et initiativ, som har henblik på at forbedre sociale arbejdsvilkår hos leverandører på verdensplan.

Ud over Mads Nørgaard-Copenhagen deltager modevirksomhederne Ganni, Laurie, Barbara Í Gongini, Danefæ og Pompdelux i projektet, som løber frem til januar 2015.

-KLZ

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

25.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Ny bestyrelse i UN Global Compact Network Denmark

25.04.2025CSR.dk

Grønne startups boomer: Men investorerne tøver

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle