Mads Nørgaard: CSR er indviklet

Mads Nørgaard-Copenhagen har siden årsskiftet deltaget i et projekt, som skal integrere CSR i små og mellemstore virksomheders forretningsstrategi.

26.11.2014

CSR.dk

Sammen med fem andre danske modevirksomheder har Mads Nørgaard-Copenhagen siden årsskiftet deltaget i et CSR-projekt, som køres af revisionsfirmaet Deloitte i samarbejde med Erhvervsstyrelsen. Det skriver FashionForum.dk.

CSR-projektet har ifølge Mads Nørgaard givet en grundlæggende viden om og indsigt i CSR – en viden og en indsigt som virksomheden ikke i nær så høj grad havde førhen. Helt konkret har de deltagende virksomheder fået udarbejdet en CSR-politik samt en praktisk implementeringsplan, mens de ligeledes har fået identificeret strategiske fokusområder.

Læs også: 12 danske SMV'er skal arbejde CSR grundigt ind under huden i 2014

Den største udfordring i forbindelse med projektet har ifølge Mads Nørgaard imidlertid været områdets mange komplekse problemstillinger.

”Jo mere man dykker ned i det, desto mere finder man ud af, hvordan tingene er gensidigt afhængige, og hvor svært det er at påvirke leverandørerne. Det kan virke handlingslammende, fordi det er så indviklet,” siger Mads Nørgaard til FashionForum.dk.

Læs også: CSR i små og mellemstore virksomheder: Fra princip til praksis

Mads Nørgaard-Copenhagen har som følge af projektet tilsluttet sig FN’s Global Compact.

Desuden overvejer modevirksomheden at melde sig ind i Business Social Initiative – et initiativ, som har henblik på at forbedre sociale arbejdsvilkår hos leverandører på verdensplan.

Ud over Mads Nørgaard-Copenhagen deltager modevirksomhederne Ganni, Laurie, Barbara Í Gongini, Danefæ og Pompdelux i projektet, som løber frem til januar 2015.

-KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

04.12.2025CSR.dk

Tre vigtige nøgletal: Så langt er Danmark fra sine egne klimamål

04.12.2025CSR.dk

Ny investeringsfond vil redde udpint landbrugsjord

03.12.2025Dansk Standard

Sponseret

Forslaget til ISO 9001 oversat til dansk

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Svanemærket Byggeri Diplomkursus - 2 dage

På dette diplomkursus får du redskaberne til at varetage processen fra projektering til aflevering af et svanemærket byggeri.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Practitioner Masterclass: ESG-kommunikation med forretningseffekt - December 2025

Gør din ESG-indsats til mere end kommunikation – lær at skabe autentiske brandfortællinger, der driver forretningseffekt, styrker din troværdighed og engagerer både medarbejdere og kunder.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online