Mads Øvlisen: Samfundsansvar betaler sig

Virksomheder skal komme i gang med at tage samfundsansvar, for det betaler sig. Sådan lød meldingen fra Mads Øvlisen ved Green Networks 20 års jubilæum.

I sin tale ved Green Networks 20 års jubilæum lagde Mads Øvlisen vægt på, at samfundsansvar som forretningsdisciplin ikke er forbeholdt store, ressourcestærke virksomheder. .

10.11.2014

CSR.dk

Det er ikke kun samfundet, der vinder, når virksomheder tager samfundsansvar. Virksomhederne vinder også selv ved det. Derfor bør virksomheder komme igang med at tage ansvar i samfundet. Det var budskabet i den tale, som Mads Øvlisen, formand for Mæglings- og Klageinstitutionen, holdt ved Green Networks 20 års jubilæum den 4. november.

Læs også: Green Network fejrer 20 års jubilæum

”Jeg har kun ét at sige til virksomhederne i dag. Just do it! Samfundsansvar betaler sig. Det vidste vi ikke, da vi i 70’erne i Novo Nordisk, som i dag er verdens største producent af insulin, begyndte at arbejde på den måde. Vi gjorde det, fordi vi syntes, det var den rigtige måde at drive forretning på. Novo Nordisk og Novozymes og talrige virksomheder har siden vist, at det også en god måde at drive forretning på”, lød det i Mads Øvlisens tale.

Mads Øvlisen

Foruden sin direktørpost i Novo Nordisk er Mads Øvlisen kendt som bannerfører for udbredelsen af samfundsansvar gennem sit formandsskab i Rådet for Samfundsansvar og i The Copenhagen Center for Social Responsibility.

Desuden har han været medlem af UN Global Compact. Han er nu formand for Mæglings- og Klageinstitutionen, som tager sig af klager over virksomheder, som krænker OECDs retningslinjer for multinationale virksomheder.

Kombination af profit og miljø
Ifølge Mads Øvlisen er det kombinationen af profit og miljø- og samfundshensyn samt det brede resultatfokus, der sikrer en virksomhed succes på den lange bane.

”Mange mener, at samfundsansvar er noget med velfærd, bløde værdier og at komme hinanden ved. Forretningsdrevet samfundsansvar handler om at drive sin virksomhed på en måde, så både virksomhed og samfund beriges. Det handler om, hvordan du tjener dine penge, ikke om hvordan du bruger dem bagefter. Traditionel fokus på en økonomisk bundlinje - hardcore ledelse-  er ikke nok til at sikre et konkurrencemæssigt forspring. Virksomheder er nødt til at fokusere mere på måden, de når deres mål på, samt at resultater ikke kun kan måles i økonomi”, fortalte han.  

Læs også: Trekantsvirksomheder hædret for samfundsansvar

I sin tale lagde Mads Øvlisen vægt på, at samfundsansvar som forretningsdisciplin ikke er forbeholdt store, ressourcestærke virksomheder. Principperne for ’Heartcore’ ledelse gælder også for små og mellemstore virksomheder.

”Virksomheder, der formår at integrere sociale, etiske og miljømæssige hensyn i deres forretning, er dem, der får størst succes på sigt, og der findes masser af værktøjer derude til at komme i gang med. Det er bare om at gøre det, og her har ledelsen et stort ansvar for at gå forrest”, lød det.  

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online