Mads Øvlisen: Samfundsansvar betaler sig

Virksomheder skal komme i gang med at tage samfundsansvar, for det betaler sig. Sådan lød meldingen fra Mads Øvlisen ved Green Networks 20 års jubilæum.

I sin tale ved Green Networks 20 års jubilæum lagde Mads Øvlisen vægt på, at samfundsansvar som forretningsdisciplin ikke er forbeholdt store, ressourcestærke virksomheder. .

10.11.2014

CSR.dk

Det er ikke kun samfundet, der vinder, når virksomheder tager samfundsansvar. Virksomhederne vinder også selv ved det. Derfor bør virksomheder komme igang med at tage ansvar i samfundet. Det var budskabet i den tale, som Mads Øvlisen, formand for Mæglings- og Klageinstitutionen, holdt ved Green Networks 20 års jubilæum den 4. november.

Læs også: Green Network fejrer 20 års jubilæum

”Jeg har kun ét at sige til virksomhederne i dag. Just do it! Samfundsansvar betaler sig. Det vidste vi ikke, da vi i 70’erne i Novo Nordisk, som i dag er verdens største producent af insulin, begyndte at arbejde på den måde. Vi gjorde det, fordi vi syntes, det var den rigtige måde at drive forretning på. Novo Nordisk og Novozymes og talrige virksomheder har siden vist, at det også en god måde at drive forretning på”, lød det i Mads Øvlisens tale.

Mads Øvlisen

Foruden sin direktørpost i Novo Nordisk er Mads Øvlisen kendt som bannerfører for udbredelsen af samfundsansvar gennem sit formandsskab i Rådet for Samfundsansvar og i The Copenhagen Center for Social Responsibility.

Desuden har han været medlem af UN Global Compact. Han er nu formand for Mæglings- og Klageinstitutionen, som tager sig af klager over virksomheder, som krænker OECDs retningslinjer for multinationale virksomheder.

Kombination af profit og miljø
Ifølge Mads Øvlisen er det kombinationen af profit og miljø- og samfundshensyn samt det brede resultatfokus, der sikrer en virksomhed succes på den lange bane.

”Mange mener, at samfundsansvar er noget med velfærd, bløde værdier og at komme hinanden ved. Forretningsdrevet samfundsansvar handler om at drive sin virksomhed på en måde, så både virksomhed og samfund beriges. Det handler om, hvordan du tjener dine penge, ikke om hvordan du bruger dem bagefter. Traditionel fokus på en økonomisk bundlinje - hardcore ledelse-  er ikke nok til at sikre et konkurrencemæssigt forspring. Virksomheder er nødt til at fokusere mere på måden, de når deres mål på, samt at resultater ikke kun kan måles i økonomi”, fortalte han.  

Læs også: Trekantsvirksomheder hædret for samfundsansvar

I sin tale lagde Mads Øvlisen vægt på, at samfundsansvar som forretningsdisciplin ikke er forbeholdt store, ressourcestærke virksomheder. Principperne for ’Heartcore’ ledelse gælder også for små og mellemstore virksomheder.

”Virksomheder, der formår at integrere sociale, etiske og miljømæssige hensyn i deres forretning, er dem, der får størst succes på sigt, og der findes masser af værktøjer derude til at komme i gang med. Det er bare om at gøre det, og her har ledelsen et stort ansvar for at gå forrest”, lød det.  

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

19.01.2026CSR.dk

Miljøministeriet: Forbud er den mest effektive vej til rent drikkevand

19.01.2026CSR.dk

Sådan kan gensalg blive en grøn løftestang i modebranchen

16.01.2026CSR.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

15.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

15.01.2026CSR.dk

Ekstremt vejr presser forsikringsbranchen: Kan bringe hele økonomier i krise

14.01.2026CSR.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense