Madaktivist går internationalt

Grundlæggeren af ’Stop Spild af Mad’ og modtager af Nordisk Råds Miljøpris Selina Juul har nu de fornødne midler til at brede sin organisation ud til andre lande.

Foto: Magnus Froderberg, norden.org.

25.11.2013

CSR.dk

Det var en overrasket og glad Selina Juul, der i oktober modtog Nordisk Råds miljøpris. Foto: Fintan Damgaard..

Danmark har taget godt i mod Selina Juuls bevægelse mod madspild, og modtagelsen af Nordisk Råds Miljøpris viser klart, at hele Norden bakker op om projektet. Med prisen fulgte 350.000 skattefrie kroner, så nu er tiden moden til, at ’Stop Spild af Mad’ går internationalt, fortæller Selina Juul i en film på norden.org. Se filmen her

Pengene skal blive stående på kontoen, indtil hun har sine næste planer klar. Den ene er at skabe et computersystem, man kan bruge fra en smartphone, og som kan vise herberger, hvilke overskudsvarer de lokale dagligvarebutikker og bagerier har hver dag. Det andet er at skabe en international organisation mod madspild - en rigtig ngo med ansatte, sekretariat og ordentlige budgetter. Til Politiken søndag siger Selina Juul:

"Men det skal virkelig tænkes igennem. Jeg har jo hørt om mange organisationer, der bare suger penge ud af fondene og laver ingenting. Sådan skal det ikke være. Det skal være super resultatorienteret", siger Selina Juul.

Læs også: Selina 'madspild' prisbelønnes endnu en gang

Det var bestemt ikke givet for Selina Juul, da hun i 2008 startede facebook-gruppen ’Stop spild af mad’, at organisationen allerede to uger efter var i medierne, og at Rema 1000 blot efter tre måneder ville indgå et samarbejde - og slet ikke at hun som stifter skulle modtage Nordisk Råds Natur- og Miljøpris 2013.

Læs også: Kampen mod madspild får Nordisk Råds miljøpris 2013

Selina Juul udtalte kort efter, at hun havde modtaget prisen, at idéen for madspildsbevægelsen nu er at gå internationalt. Stifteren regner med at organisationen skal hedde ’United Against Food Waste’, ligesom navnet på det store event mod madspild i København i efteråret, hvor der blev uddelt restemad på Rådhuspladsen. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense