Madaktivist går internationalt

Grundlæggeren af ’Stop Spild af Mad’ og modtager af Nordisk Råds Miljøpris Selina Juul har nu de fornødne midler til at brede sin organisation ud til andre lande.

Foto: Magnus Froderberg, norden.org.

25.11.2013

CSR.dk

Det var en overrasket og glad Selina Juul, der i oktober modtog Nordisk Råds miljøpris. Foto: Fintan Damgaard..

Danmark har taget godt i mod Selina Juuls bevægelse mod madspild, og modtagelsen af Nordisk Råds Miljøpris viser klart, at hele Norden bakker op om projektet. Med prisen fulgte 350.000 skattefrie kroner, så nu er tiden moden til, at ’Stop Spild af Mad’ går internationalt, fortæller Selina Juul i en film på norden.org. Se filmen her

Pengene skal blive stående på kontoen, indtil hun har sine næste planer klar. Den ene er at skabe et computersystem, man kan bruge fra en smartphone, og som kan vise herberger, hvilke overskudsvarer de lokale dagligvarebutikker og bagerier har hver dag. Det andet er at skabe en international organisation mod madspild - en rigtig ngo med ansatte, sekretariat og ordentlige budgetter. Til Politiken søndag siger Selina Juul:

"Men det skal virkelig tænkes igennem. Jeg har jo hørt om mange organisationer, der bare suger penge ud af fondene og laver ingenting. Sådan skal det ikke være. Det skal være super resultatorienteret", siger Selina Juul.

Læs også: Selina 'madspild' prisbelønnes endnu en gang

Det var bestemt ikke givet for Selina Juul, da hun i 2008 startede facebook-gruppen ’Stop spild af mad’, at organisationen allerede to uger efter var i medierne, og at Rema 1000 blot efter tre måneder ville indgå et samarbejde - og slet ikke at hun som stifter skulle modtage Nordisk Råds Natur- og Miljøpris 2013.

Læs også: Kampen mod madspild får Nordisk Råds miljøpris 2013

Selina Juul udtalte kort efter, at hun havde modtaget prisen, at idéen for madspildsbevægelsen nu er at gå internationalt. Stifteren regner med at organisationen skal hedde ’United Against Food Waste’, ligesom navnet på det store event mod madspild i København i efteråret, hvor der blev uddelt restemad på Rådhuspladsen. 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

04.11.2026CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle