Mad med mening

At støtte andre er det 6. krydderi for Frokost.dk, og så betyder det mindre, om det er lige rundt om hjørnet eller mere end 7.000 kilometer væk. For cateringvirksomheden handler det om nærhed - også i det fjerne.

God mad giver mening - lokalt og globalt.

06.10.2015

Lars Münter, CSR.dk

I en situation hvor det nære og det fjerne sættes i kontrast i en debat om hjælp til flygtninge kontra udsatte i Danmark, giver det perspektiv, når virksomheder bare handler og viser vejen. For i et rigt samfund som det danske er ressourcerne mange og nok til ikke kun at ændre egne forhold, men også gøre en forskel derude i verden, hvor selv lidt tæller.

Frokost.dk er en af disse virksomheder. Virksomheden er en forholdsvis stor aktør på cateringmarkedet og leverer frokost fortrinsvist i Storkøbenhavn og det centrale Jylland. Det blev i 2014 til over 2 mio. måltider leveret gennem mere end 40 køkkener.

Frokost.dk ejer ikke selv køkkenerne, men har indgået samarbejde med dem. Menuerne er derfor varierede og byder på alt fra pizza og is til stenalderkost og sushi – fra almindelig frokost til lækkerier for den kræsne gane. Det er dog ikke kun firmabetalte buffeter, maden ender på, fortæller Marie-Louise Hinz-Holdt, marketingansvarlig i Frokost.dk: ”Vi er meget opmærksomme på, at en del af det mad, vi leverer til kantiner og frokostbuffeter, ender som madspild, og det spild arbejder vi aktivt på at gøre så lille som overhovedet muligt. Flere gange om ugen donerer vi overskydende mad til natcafeen ved Mændenes Hjem. Hos Mændenes Hjem er der mennesker, der lever på kanten af samfundet, og med vores bidrag er vi med til at give dem en lidt bedre hverdag. Det er vigtigt.”

Med sit store fokus på netop frokost er der dog grænser for, hvor meget mere Frokost.dk kan sende videre. Frokost.dk leverer nemlig varm mad, som efter en tur på bordet falder for den såkaldte 3-timers regel, så maden enten skal den varmes op til over 75 °C igen eller kasseres. Men Frokost.dk har for nylig lanceret en app, som yderligere mindsker madspildet, ved at frokostspiserne med få klik kan til- og afmelde sig frokosten fra dag til dag.

Mere end 7.000 kilometer væk

Frokost.dk besluttede i starten af 10erne at dele nogle af deres ressourcer med mennesker i egne fjernt fra Danmark. Pengene skulle gå til nogen, som ikke har så meget at gøre godt med. De skulle gå til et nært projekt, som Frokost.dk selv kunne være med til at udvikle med egne kræfter - ikke som blind donation. Valget faldt med hjælp fra NGO’en Periamma på en lille skole uden for landsbyen Gingee i Sydindien. Den indsats er siden blevet udvidet med et gadekøkken i samme område, og begge projekter har flyttet hegnspæle - ikke bare hos Frokost.dk selv men hos virksomhedens kunder og samarbejdspartnere.

”Vi oplever hver dag, at kunder og samarbejdspartnere reagerer positivt på vores sociale indsats, og mange er især glade for vores støtte til Mændenes Hjem og skoleprojektet i Indien. Det er vi glade for, for vores kunder er automatisk med til at støtte det: for hver frokostkuvert vi sælger, donerer vi 5 øre til skolen,” siger Marie-Louise Hinz-Holdt og fortæller, at mange bække små vitterligt gør en stor å: ”Alle kan undvære 5 øre, og pengene går direkte til skolen. Det har gjort, at den i dag er en veldrevet skole med 65 elever og 4 lærere, en køkkendame og en skoleleder. Da jeg og en kollega tidligere i år besøgte skolen, oplevede vi med egne øjne den store udvikling bare over de sidste to år. Flere gange om ugen har jeg kontakt med skolelederen, så ønsket om den tætte kontakt er også blevet opfyldt” slutter hun.

Gadekøkkenet er i samme del af Indien som skolen, og som madprojekt ligger det lige til højrebenet for Frokost.dk. Køkkenet drives af to søstre, som er afhængige af at kunne forsørge sig selv og deres børn, og med et mikrolån fra Frokost.dk på 2.000$, kan de nu servere god, krydret mad, lavet med kærlighed.

At Frokost.dk også leverer mad med god samvittighed og kærlighed kan deltagerne på CSR LINK’s konference Responsible Food forvisse sig om. På konferencen serverer Frokost.dk nemlig lækkerier fra deres samarbejdspartnere. Foruden den velsmagende mad byder konferencen på paneldebat, gæstetaler, breakout sessions, markedsplads og masser af stærke cases på, hvordan virksomhederne arbejder med ansvarlighed og fødevarer. Læs mere og tilmelding på www.csr-link.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

10.09.2026CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online