Mad med mening

At støtte andre er det 6. krydderi for Frokost.dk, og så betyder det mindre, om det er lige rundt om hjørnet eller mere end 7.000 kilometer væk. For cateringvirksomheden handler det om nærhed - også i det fjerne.

God mad giver mening - lokalt og globalt.

06.10.2015

Lars Münter, CSR.dk

I en situation hvor det nære og det fjerne sættes i kontrast i en debat om hjælp til flygtninge kontra udsatte i Danmark, giver det perspektiv, når virksomheder bare handler og viser vejen. For i et rigt samfund som det danske er ressourcerne mange og nok til ikke kun at ændre egne forhold, men også gøre en forskel derude i verden, hvor selv lidt tæller.

Frokost.dk er en af disse virksomheder. Virksomheden er en forholdsvis stor aktør på cateringmarkedet og leverer frokost fortrinsvist i Storkøbenhavn og det centrale Jylland. Det blev i 2014 til over 2 mio. måltider leveret gennem mere end 40 køkkener.

Frokost.dk ejer ikke selv køkkenerne, men har indgået samarbejde med dem. Menuerne er derfor varierede og byder på alt fra pizza og is til stenalderkost og sushi – fra almindelig frokost til lækkerier for den kræsne gane. Det er dog ikke kun firmabetalte buffeter, maden ender på, fortæller Marie-Louise Hinz-Holdt, marketingansvarlig i Frokost.dk: ”Vi er meget opmærksomme på, at en del af det mad, vi leverer til kantiner og frokostbuffeter, ender som madspild, og det spild arbejder vi aktivt på at gøre så lille som overhovedet muligt. Flere gange om ugen donerer vi overskydende mad til natcafeen ved Mændenes Hjem. Hos Mændenes Hjem er der mennesker, der lever på kanten af samfundet, og med vores bidrag er vi med til at give dem en lidt bedre hverdag. Det er vigtigt.”

Med sit store fokus på netop frokost er der dog grænser for, hvor meget mere Frokost.dk kan sende videre. Frokost.dk leverer nemlig varm mad, som efter en tur på bordet falder for den såkaldte 3-timers regel, så maden enten skal den varmes op til over 75 °C igen eller kasseres. Men Frokost.dk har for nylig lanceret en app, som yderligere mindsker madspildet, ved at frokostspiserne med få klik kan til- og afmelde sig frokosten fra dag til dag.

Mere end 7.000 kilometer væk

Frokost.dk besluttede i starten af 10erne at dele nogle af deres ressourcer med mennesker i egne fjernt fra Danmark. Pengene skulle gå til nogen, som ikke har så meget at gøre godt med. De skulle gå til et nært projekt, som Frokost.dk selv kunne være med til at udvikle med egne kræfter - ikke som blind donation. Valget faldt med hjælp fra NGO’en Periamma på en lille skole uden for landsbyen Gingee i Sydindien. Den indsats er siden blevet udvidet med et gadekøkken i samme område, og begge projekter har flyttet hegnspæle - ikke bare hos Frokost.dk selv men hos virksomhedens kunder og samarbejdspartnere.

”Vi oplever hver dag, at kunder og samarbejdspartnere reagerer positivt på vores sociale indsats, og mange er især glade for vores støtte til Mændenes Hjem og skoleprojektet i Indien. Det er vi glade for, for vores kunder er automatisk med til at støtte det: for hver frokostkuvert vi sælger, donerer vi 5 øre til skolen,” siger Marie-Louise Hinz-Holdt og fortæller, at mange bække små vitterligt gør en stor å: ”Alle kan undvære 5 øre, og pengene går direkte til skolen. Det har gjort, at den i dag er en veldrevet skole med 65 elever og 4 lærere, en køkkendame og en skoleleder. Da jeg og en kollega tidligere i år besøgte skolen, oplevede vi med egne øjne den store udvikling bare over de sidste to år. Flere gange om ugen har jeg kontakt med skolelederen, så ønsket om den tætte kontakt er også blevet opfyldt” slutter hun.

Gadekøkkenet er i samme del af Indien som skolen, og som madprojekt ligger det lige til højrebenet for Frokost.dk. Køkkenet drives af to søstre, som er afhængige af at kunne forsørge sig selv og deres børn, og med et mikrolån fra Frokost.dk på 2.000$, kan de nu servere god, krydret mad, lavet med kærlighed.

At Frokost.dk også leverer mad med god samvittighed og kærlighed kan deltagerne på CSR LINK’s konference Responsible Food forvisse sig om. På konferencen serverer Frokost.dk nemlig lækkerier fra deres samarbejdspartnere. Foruden den velsmagende mad byder konferencen på paneldebat, gæstetaler, breakout sessions, markedsplads og masser af stærke cases på, hvordan virksomhederne arbejder med ansvarlighed og fødevarer. Læs mere og tilmelding på www.csr-link.dk

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

11.11.2025CSR.dk

Gennembrud i industrien: Elektrificeringen tager fart

10.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

10.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune kåret som ”Verdens Bedste Indkøber 2025”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle