Mænd og kvinder reagerer forskelligt på mobning på arbejdspladsen

Mobning på arbejdspladsen fører til forskellige reaktioner blandt mænd og kvinder. Mænd har større sandsynlighed for at forlade arbejdsmarkedet, mens kvinder melder sig langtidssyge. Det viser ny forskning fra Københavns Universitet og Aarhus BSS.

Ifølge ny forskning inden for sygefravær og arbejdsmarkedstilknytning har kvinder større tendens til at melde sig langtidssyge pga. mobning på arbejdspladsen. Mænd, der bliver mobbet, har tilgengæld større sandsynlighed for at forlade arbejdsmarkedet for en periode..

12.12.2016

CSR.dk

Ny forskning fra Københavns Universitet og Aarhus BSS (school of business and social sciences) viser, at der er stor forskel på, hvordan mænd og kvinder reagerer på mobning på arbejdspladsen. Det skriver Berlingske Business på sin hjemmeside.

”Mobning fordobler kvinders sygefravær, fører til øget brug af antidepressiver og påvirker kvinders helbred negativt i lang tid. Hos mænd øges sandsynligheden for, at de forlader arbejdsmarkedet for en periode med 50 procent i forhold til mænd, der ikke bliver mobbet”, siger adjunkt Tine Mundbjerg Eriksen fra Institut for Økonomi på Aarhus BSS.

Andre undersøgelser viser desuden, at mænd og kvinder oplever mobning lige ofte, og at det drejer sig om samme type mobning.

Læs også: Mange akademikere bliver mobbet

Forskningen baserer sig på en spørgeskemaundersøgelse udarbejdet af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø om sygefravær og arbejdsmarkedstilknytning fra 2006. Undersøgelsen er blevet sammenkørt med data om sygefravær fra 2007-2011. I alt har 3.182 personer fra både offentlige og private organisationer indgået i studiet.

Konklusionerne fra forskningen er mundet ud i forskningsartiklen ’Long-term Consequences of Workplace Bullying on Sickness Absence’, som er blevet publiceret i tidsskriftet Labour Economics.

Mobning fra kollegaer og ledelse
En af årsagerne til de forskellige reaktioner de to køn imellem kan ifølge Tine Mundbjerg Eriksen skyldes, at mænd oftere går på arbejde på trods af sygdom, hvorfor sygefraværet ikke øges. Kvinder vælger derimod at håndtere situationen hurtigere og sygemelde sig.

Mobning på arbejdspladsen fører imidlertid til, at mændenes lønniveau påvirkes i den negative retning, hvilket indikerer, at mænds muligheder for lønforhøjelse og forfremmelser forringes.

Ifølge undersøgelser fra fagforbundet Djøf foregår mobning primært mellem kollegaer, mens mobning fra ledelsen også finder sted.

”Det er selvfølgelig helt uacceptabelt, hvis chefen mobber. Hvis man først har fået etableret en kultur, hvor man går hårdt til hinanden, og hvor det kan opleves illegitimt at sige fra, kan det være rigtig svært at få kulturen ændret. Derfor har cheferne et stort ansvar for at fremme en god arbejdspladskultur”, siger Edith Jakobsen, som er arbejdslivspolitisk chef hos Djøf.

Læs også: Sladder er udbredt og ledelsens ansvar

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.03.2026CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

13.03.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams