Mørkegrøn fond lukker for nye indskud

Det er midlertidigt slut med at kunne betale til den grønne omstilling. Hollandsk fond kan nemlig ikke nå at investere sine penge, hvis miljøkravene stadig skal håndhæves.

Fonden investerer blandt andet i projekter, der fokuserer på vindenergi. Arkivfoto..

08.09.2021

CSR.dk

En bæredygtig inversteringsfond er blevet så populær, at den netop har lukket for nye betalinger. Triodos Energy Transition Europe Fund, som den hedder, har simpelthen flere penge end den kan nå at investere i de aktier, der lever op til fondens miljøkrav. Det skriver Finans.

”Den del af markedet, hvor man stiller de højeste krav og gennemtjekker, at investeringer rent faktisk også bidrager til en bedre verden, er i øjeblikket lidt offer for sin egen succes. Men vi er kun glade for, at interessen er så stor, for i vores optik, er der brug for at gøre noget nu”, siger Helle Lyng Lund, der er investeringschef i Merkur Andelskasse, som udbyder investeringsfonden til sine kunder, til Finans.

Læs også: Dansk pensionselskab er med i kampen imod investeringer i sort energi

Det er den hollandske investeringsfond Triodos Investment Management, der står bag fonden. Her investerer selskabet kun i aktier, der lever op til kravene i EU's taksonomi for bæredygtig finans, som trådte i kraft tidligere i år. 

Det er også derfor Triodos Energy Transition Europe kan kalde sig selv for en mørkegrøn fond, med investeringer i projekter, der beskæftiger sig med vind- og solenergi samt vandkraft. Det er imidlertid netop grundet disse typer projekter, at fonden ikke længere kan tage imod betalinger.

Det kræver nemlig en længere proces at finde projekter, der lever op til EU-kravene, og den store efterspørgsel efter grønne investeringer resulterer i tårnhøje priser på markedet.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense