London klar med elektrisk dobbeltdækker

London lancerer en elektrisk dobbeltdækkerbus, der skal køre fra oktober i år. Det er ikke det første grønne bustiltag, som Vesteuropas største metropol har lanceret.

De ikoniske dobbeltdækkerbusser skal til at køre på el. Foto: Flickr/DncnH.

17.08.2015

CSR.dk

Londons ikoniske dobbeltdækkerbus skal til at køre på el. Dermed bliver den rød-grønne dobbeltdækkerbus den første af sin slags i verden.

Læs også: Transportfremtiden ser lysegrøn ud

For med stigende luftforurening i den britiske hovedstad skal de nye busser nu gøre byens luft renere, og hjælpe til at London bliver grønnere.

Bussen, der kører på ny batteriteknologi, bliver i første omgang sat ind på rute 16 mellem Cricklewood og Victoria Station fra oktober. Det annoncerede Londons konservative borgmester Boris Johnson fornylig ifølge Ingeniøren.

Det er ikke første gang, at London satser på grøn transport. For siden 2008 er mere end 1300 hybridbusser sat ind, ligesom 1400 busser er blevet opgraderet til at mindske CO2-udslippet med 88 procent. Sammen med kommende hybridbusser vil de i 2016 mindske CO2-aftrykket med 27.500 ton pr. år. 

Flere byer skal med
Initiativet er en del af en global aftale, Clean Bus Summit, hvor 24 byer verden over sammen med en række busproducenter forpligtede sig til en aftale om at integrere over 40.000 lav-emissionsbusser inden 2020. 

En aftale som Boris Johnson kaldte vigtig –- ikke blot for London, men for verdens byer.

”"London er førende inden for grønne busser, men vi kan ikke stå alene. Projekter som Clean Bus Summit er nøglen til at skabe yderligere fremskridt"”, sagde borgmesteren umiddelbart efter aftalen blev annonceret.

Læs også: Miljømærker hjælper virksomheders grønne indkøb

Storbritanniens første eldrevne bus køre allerede som sightseeingbus i den nordengelske by, York. 

-JPN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online