Lise Kingo: Jeg hylder de ledere, der afviser racisme og intolerance

UN Global Compacts danske direktør, Lise Kingo, er ikke overrasket over de topchefer, der fordømmer diskrimination og vold; de ved at forskellighed og social sammenhæng forbedrer forretningsresultatet.

Virksomhedsledere der støtter op om lighed, menneskerettigheder og ansvarlighed, viser den rette vej, mener Lise Kingo..

28.08.2017

CSR.dk

”Erhvervsledere ved at diversitet og inklusion er vejen frem. Det understøtter vækst og innovation, fører til bedre beslutninger, fremmer medarbejdernes engagement og forbedrer virksomhedens overordnede præstation. Derudover, så ved lederne at deres medarbejdere, kunder og aktionærer forventer det af dem”.

Læs også: MS: Pensionsselskaber bør få bedre indblik i menneskerettigheder

CEO & Executive Director, UN Global Compact, Lise Kingo, kan se frem til at få styrket sin organisation yderligere i de kommende år. Foto: Eva Harpøth Skjoldborg.

Sådan skriver den danske CEO og executive director for UN Global Compact, Lise Kingo, i et blogindlæg på navnkundige Huffington Post, hvor hun adresserer forrige uges uroligheder i forbindelse med demonstrationerne i den amerikanske by Charlottesville.

Med udgangspunkt i den tidligere amerikanske førstedame Eleonor Roosevelts arbejde med udformningen af den universale menneskerettighedserklæring og hendes ”store spørgsmål” om, hvor disse rettigheder begynder.

Lise Kingo tager dette spørgsmål et skridt videre og spørger, hvor virksomhedernes rolle begynder i denne sammenhæng. Hun noterer sig, at den taktik og ideologi, som de hvide højreradikale repræsenterede, er blevet fordømt vidt og bredt af CEOs og forretningsfolk i USA. Samtidig er den manglende afstandtagen fra den amerikanske regering blevet mødt at kritik fra en række erhvervsledere, herunder topchefer fra det nu nedlagte US economic council.

Vigtigt at bidrage til forandring
Udviklingen overrasker imidlertid ikke Kingo, der efter mange år som koncerndirektør i Novo Nordisk indtog chefstolen i UNGC for godt to år siden, og derfor har erfaring med adskillige typer strategier når det kommer til virksomheders håndtering af eksempelvis spørgsmål om menneskers basale rettigheder.

”Jeg hylder de erhvervsledere der både offentligt og privat støtter op om menneskerettighederne ved at afvise racisme og intolerance. Mindst lige så vigtigt, så underviser de også deres publikum i disse emner, samtidig med at de integrerer løsninger med deres forretningsmodeller. I stedet for bare at kritisere, så bidrager de faktisk til den forandring, vi har brug for”, skriver hun.

Læs også: Lego: Virksomheder skal bidrage til beskyttelse af børns rettigheder

Lise Kingo understreger, at ”vi lever i en tid, hvor samfundet forventer, at erhvervslivet gør mere”, og at hendes egen organisation spiller en central rolle i den sammenhæng. Derfor vil UNGC udvide sin kapacitet til at støtte virksomheder over hele verden, som bakker op om menneskerettighederne, og i forlængelse heraf også organisationens 10 generelle principper om såvel menneskerettigheder som arbejdsforhold, miljø og anti-korruption.

For som Lise Kingo bemærker afslutningsvis: ”Vi er alle sammen nødt til at gøre vores del af arbejdet for at forstærke anti-diskrimination og lighed, og at lede som levende svar på dette tidløse spørgsmål”.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.05.2026amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

22.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart