Lidls nye hovedkontor opnår højeste grad af DGNB-certificering og særlig udmærkelse

Et fremtidssikret byggeri gennemsyret af bæredygtighedstiltag er en hjørnesten i Lidl Danmarks udvikling af sin ejendomsportefølje. Nu belønnes bestræbelserne med den fornemme DGNB Platin-certificering og en arkitektonisk Diamantudmærkelse, som den eneste i certificeringstypen ‘bygning i drift’ i Danmark, for kædens hovedkontor i Aarhus.

Foto: LIDL Danmark

15.10.2024

CSR.dk

Lidls nye hovedkontor i Aarhus åbnede i november 2023 og huser virksomhedens cirka 350 medarbejdere på hovedkontoret samt dagligvarekædens 1.200 m2 store flagskibsbutik i stueetagen, som tilsammen danner rammen om et byggeri på 20.000 m2. Nu honorerer Rådet for Bæredygtigt Byggeri hovedkontoret med den eftertragtede DGNB Platin-certificering og Diamantudmærkelse. Det er en milepæl for Lidl Danmark. 

”Vi tager ansvar for det samfund, vi er en del af. Det gør vi på mange måder. Det har vi gjort på sundhedsområdet, hvor vi har lavet en ambitiøs strategi for udfasning af tobak, men det gælder også, når det kommer til, hvordan vi udvikler vores ejendomsportefølje bedst muligt. Og derfor er den nye certificering en blåstempling af vores arbejde,” siger udviklings- og ejendomsdirektør i Lidl, Mads T. Nielsen. 

Den højest mulige certificeringsstandard i branchen  

Platin under DGNB-standarden, som Lidls hovedkontor modtager, er den højeste grad inden for certificering af bæredygtighedstiltag og kræver en omfattende vurdering af bygningens miljømæssige, økonomiske og sociale bæredygtighed. Det indebærer alt fra brugen af vedvarende energi og miljørigtig affaldshåndtering til at sikre et sundt og produktivt indeklima for medarbejderne. 

“Vi har i byggeriet af vores nye domicil taget alt fra bygningens mindste byggesten til den daglige brug under lup for at sikre, at alt stemmer overens med Lidls DNA. Det betyder fuldt fokus på at finde de helt rigtige miljømæssige og genanvendelige materialer og at designe det bedst tænkelige arbejdsmiljø for vores kolleger,” siger afdelingschef i Byggeteknisk Afdeling i Lidl, Orhan Ongun, og tilføjer: 

“Det har været en lang og lærerig proces. Derfor er jeg også utrolig stolt af at have været med til at skabe et fantastisk byggeri, hvor alle parter har arbejdet tæt sammen om at opnå den højeste mulige standard i branchen.“ 

Mads T. Nielsen stemmer i: 

“Der skal lyde en kæmpe tak til vores eksterne samarbejdspartnere og særligt til byggeteamet og alle involverede afdelinger i Lidl, hvis ukuelige dedikation og ekspertise har gjort byggeriet muligt. Vi glæder os over vores nye domicil, hver dag vi går på arbejde.” 

“Man har arbejdet struktureret med DGNB fra allertidligste fase” 

Sammen med Platin-certificeringen tildeles byggeriet ligeledes Diamantudmærkelsen, som gives til bygninger af særligt høj arkitektonisk kvalitet med fokus på holdbarhed og robusthed, sammenhæng med nærområdet, materialevalg og indeklima. Det er Frederik Waitz Søborg, direktør for certificeringer og teknisk udvikling i Rådet for Bæredygtigt Byggeri, begejstret for. 

”Lidls nye hovedkontor er et rigtig godt eksempel på et byggeri, hvor man har arbejdet struktureret med DGNB fra de allertidligste faser af byggeriet. Det har resulteret i et byggeri, der passer ind i Godsbanearealets rå og rustikke historie, og som åbner op ud mod det omgivende byrum. Samtidig har der været stort fokus på at skabe en fleksibilitet i huset, og man har valgt materialer, der både er holdbare og giver mulighed for at transformere over tid.” 

Lidl-byggeriet på Godsbanen er tegnet af Link Arkitektur, der har stor erfaring med at skabe miljømæssige og moderne kontorbygninger. Ud over hovedkontoret har Lidl også opført et parkeringshus med 350 pladser i samarbejde med Aarhus Kommune, hvilket er en vigtig del af den nye infrastruktur i området. 

Byggeriet er opført med Per Aarsleff A/S som totalentreprenør og med Niras A/S som byggerådgiver. Der er kun fire andre opførte bygninger i certificeringstypen ‘bygninger i drift’ i Danmark, som har opnået Platin-certificeringen, mens 11 er præcertificerede. Lidls hovedkontor er den eneste ‘bygning i drift’ i Danmark som kan bryste sig af at have både Platin-certificeringen og Diamantudmærkelsen. 

Om DGNB-certificeringen: 

DGNB-certificeringen (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) er en internationalt anerkendt certificeringsstandard, som benyttes til at måle, samarbejde om og fremme bæredygtighedshensyn i hele det byggede miljø.  

I Danmark varetages og uddeles DGNB-certificeringen af non-profit medlemsorganisation Rådet for Bæredygtigt Byggeri, der fremmer bæredygtighedshensyn i bygge- og ejendomsbranchen. 

Der findes i dag fem forskellige typer af certificeringen, som alle består af en række kriterier, der samlet set vurderer en bygning, en renovering, et byggeri eller et byområde ud fra forskellige sociale, miljømæssige og økonomiske parametre. DGNB omfatter eksempelvis emner som biodiversitet, indeklima, miljøfarlig og sundhedsskadelig kemi, CO2-aftryk, sociale forhold og holdbarhed.  

DGNB-certificeringen er et strategisk værktøj, der kan tilpasses bæredygtighedsambitionerne for det enkelte projekt og de involverede aktører. Det giver mulighed for at stille krav og afstemme forventninger ud fra en prædefineret ramme. Samtidig får man tredjepartsverificeret data og tilhørende dokumentation, som er relevant i forbindelse med ESG-rapportering og grøn finansiering.  

En bygning kan DGNB-certificeres i tre niveauer: Sølv, Guld og Platin, hvor Platin er det højeste niveau. For at opnå Platin skal byggeriet opnå mindst 80 % af de tilgængelige point. Derudover skal det leve op til et krav om minimum 65 % af pointene i hver af de seks hovedområder: Miljømæssig kvalitet, økonomisk kvalitet, social kvalitet, teknisk kvalitet, proceskvalitet og områdets kvalitet 

DGNB Diamant er en udmærkelse under certificeringstypen ‘DGNB Renovering og nybyggeri’. Udmærkelsen gives for høj arkitektonisk kvalitet i et bygge- eller renoveringsprojekt. I DGNB Diamant fortolkes de klassiske arkitektdyder – brugbarhed, holdbarhed og skønhed – i et bæredygtighedsperspektiv.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)