Lidegaard: Godt udspil fra Kommissionen

EU-kommissionen har fremlagt sine klima- og energimål frem mod 2030. De bliver positivt modtaget hos klima- og energiminister Martin Lidegaard, der forventer en styrket dansk position i den grønne omstilling på europæisk og globalt plan.

EU-kommissionen fremlagde onsdag sine klima- og energimål frem mod 2030. Foto: EU-Kommissionen..

24.01.2014

CSR.dk

Klima- og energiminister Martin Lidegaard ser positivt på EU-Kommissionens nye udspil klimamål frem mod 2030. Foto: Klima-, energi- og bygningsministeriet. .

EU-kommissionens udspil til en fælles klima- og energipolitik frem mod 2030, bliver taget godt imod hos klima- og energiminister, Martin Lidegaard.

Udspillets 2030-mål omfatter blandt andet en 40 procent reduktion af CO2-udledningen i forhold til 1990-niveau og en ændring af det europæiske system for handel med klimakvoter (ETS).

”Målet om 40 procents CO2-reduktion sikrer, at EU fastholder en ambitiøs klima- og energipolitik til glæde for virksomheder og borgere, der får stabile rammer for de investeringer, de laver. Det vil betyde, at Europa begrænser sin afhængighed af importerede fossile brændsler. Og det vil sikre, at EU troværdigt kan indgå i de globale klimaforhandlinger i Paris i 2015.”, siger Martin Lidegaard.  

Læs også: Her er den nye vækstplans fem indsatsområder

Den danske regering ønsker som udgangspunkt bindende mål for vedvarende energi og energieffektivitet - dog betinget af grundige analyser af de konkrete instrumenter til at nå målene.

I Kommissionens udspil er der et bindende mål for vedvarende energi på 27 procent for EU som helhed, og Kommissionen nævner, at energieffektivisering også i fremtiden vil spille en væsentlig rolle.

Styrket dansk position
”Den grønne omstilling i Danmark er i høj grad båret af vores nationale udbygning af vedvarende energi. Det har givet Danmark en styrkeposition på europæisk og globalt plan. Det er godt, at Kommissionen spiller ud med et bindende mål for vedvarende energi, da det betyder, at vi kan fastholde og udbygge den styrkeposition. Vi vil nu kigge grundigt på udspillet fra Kommissionen. Vi vil vurdere målet, og hvordan det bør implementeres for at have den ønskede effekt", siger Martin Lidegaard.

Læs også: København bliver Europas miljøhovedstad 2014

Det er også væsentligt for Danmark, at alle EU-lande tager del i omstillingen, så vi får en fair byrdefordeling, der blandt andet tager højde for de initiativer, de enkelte lande allerede har taget.

Forhandlingerne om EU’s klima- og energipolitik frem mod 2030 begynder med det samme. Planen er, at de europæiske stats- og regeringschefer i løbet af foråret vil kunne indgå en aftale om 2030-målene.

-TK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J