Lenovos klimakompensation runder 1 mio. tons sparet CO2

Siden 2021 har Lenovos kunder kompenseret for mere end en million tons C02 gennem Lenovos CO2 Offset Service – en besparelse, der svarer til mere end 215.000 personbiler årlige udledning.

Gennem FN-godkendte projekter støtter Lenovos klimakompensation med blandt andet at opføre vedvarende energikilder. Foto: Kitsadakron Pongha/123RF.

20.10.2022

CSR.dk

Som led i Lenovos målsætning om at blive CO2-neutral i 2050 lancerede computerproducenten sidste år en klimakompensationsordning, hvor virksomheder gennem et simpelt tillægsbeløb kunne udligne deres nyerhvervet produkts CO2-emissioner.

Ordningen, som bærer navnet CO2 Offset Service, klimakompenserer ikke kun produktionen af en ny computer, men hele enhedens livscyklus – fra fremstilling over transport og op til fem års gennemsnitlig brug.

I første omgang var det kun ved virksomheders køb af Think-pc’er, at CO2 Offset Service var et tilbud. Men siden lanceringen er tilvalget af CO2 Offset Service steget med tocifrede tal fra kvartal til kvartal, så på grund af den stigende efterspørgsel udvidede Lenovo i begyndelsen af 2022 programmet fra erhvervskunder til at omfatte forbrugere, der køber Lenovo Legion- og Yoga-pc'er.

Næste skridt bliver også at inkludere køb af udvalgte ThinkSystem-servere, har Lenovo meldt ud. For hos Lenovo er der ingen tvivl om, at tiltaget har været en succes.

Læs også: Arla udfaser den hårdt kritiserede kampagne, hvor produkter markedsføres som CO2-neutrale

Gennem FN-godkendte klimaprojekter har CO2 Offset Service kompenseret for en million tons udledt CO2, hvilket svarer til mere end 215.000 personbiler årlige udledning.

De finansierede projekter, der indgår i klimakompensationen, støtter produktion af vedvarende energi som vindmøller, solceller og initiativer inden for vedvarende energi herunder innovative metoder, der udnytter biprodukter fra landbruget.

I seneste regnskabsår rapporterede Lenovo fremskridt i forhold til sine egne CO2-reduktionmål for 2030 med en 15 procents reduktion af sine direkte CO2-udledninger (scope 1 og 2). Derudover øger Lenovo sit samarbejde med leverandører om at mindske CO2-intensiteten i hele værdikæden (scope 3-emissioner).

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar