Lemvigh-Müller styrker det psykiske arbejdsmiljø

Hos Lemvigh-Müller uddanner man inden længe medarbejdere, som gennem dialog skal øge den generelle trivsel på arbejdspladsen og derved forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

22.03.2010

CSR.dk

Over en toårig periode skal et nyt projekt forbedre det psykiske arbejdsmiljø for i første omgang 550 medarbejdere hos Lemvigh-Müller med en kortere uddannelse bag sig. Det drejer sig blandt andet om lagermedarbejdere, chauffører, produktionsmedarbejdere og funktionærer, der er tilknyttet disse grupper. Det sker gennem et omfattende uddannelsesprojekt, der er støttet af Forebyggelsesfonden med to mio. kr. En større spørgeskemaundersøgelse skal tage temperaturen på det psykiske arbejdsmiljø, og resultaterne danner, sammen med dialogmøder med medarbejderne, grundlag for indholdet af den uddannelse, der med start i april 2010 skal uddanne 45 frivillige Lemvigh-Müller-ansatte til trivselsmedarbejdere i et tæt parløb med samarbejdspartnerne CRECEA og Minerva. Trivselsmedarbejderne skal holde øje med den generelle trivsel på deres arbejdsplads. Bliver de opmærksomme på kolleger, der ikke trives i gruppen, skal de gennem de redskaber, som uddannelsen giver dem, sikre, at kollegaen får den nødvendige hjælp og støtte, så problemerne ikke udvikler sig til sygefravær og psykiske problemer. Når projektet er afsluttet om to år, er det planen, at den samme spørgeskemaundersøgelse skal gennemføres igen for på den måde at dokumentere effekten af trivselsmedarbejdernes indsats.
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

21.01.2026CSR.dk

Grønne vaner kræver mere end viden: Foodtruck-turne skal rykke adfærd

21.01.2026CSR.dk

AI-boom skaber nye muligheder for grøn energi

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

19.01.2026CSR.dk

Miljøministeriet: Forbud er den mest effektive vej til rent drikkevand

19.01.2026CSR.dk

Sådan kan gensalg blive en grøn løftestang i modebranchen

16.01.2026CSR.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

15.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København