Lemvigh-Müller styrker det psykiske arbejdsmiljø

Hos Lemvigh-Müller uddanner man inden længe medarbejdere, som gennem dialog skal øge den generelle trivsel på arbejdspladsen og derved forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

22.03.2010

CSR.dk

Over en toårig periode skal et nyt projekt forbedre det psykiske arbejdsmiljø for i første omgang 550 medarbejdere hos Lemvigh-Müller med en kortere uddannelse bag sig. Det drejer sig blandt andet om lagermedarbejdere, chauffører, produktionsmedarbejdere og funktionærer, der er tilknyttet disse grupper. Det sker gennem et omfattende uddannelsesprojekt, der er støttet af Forebyggelsesfonden med to mio. kr. En større spørgeskemaundersøgelse skal tage temperaturen på det psykiske arbejdsmiljø, og resultaterne danner, sammen med dialogmøder med medarbejderne, grundlag for indholdet af den uddannelse, der med start i april 2010 skal uddanne 45 frivillige Lemvigh-Müller-ansatte til trivselsmedarbejdere i et tæt parløb med samarbejdspartnerne CRECEA og Minerva. Trivselsmedarbejderne skal holde øje med den generelle trivsel på deres arbejdsplads. Bliver de opmærksomme på kolleger, der ikke trives i gruppen, skal de gennem de redskaber, som uddannelsen giver dem, sikre, at kollegaen får den nødvendige hjælp og støtte, så problemerne ikke udvikler sig til sygefravær og psykiske problemer. Når projektet er afsluttet om to år, er det planen, at den samme spørgeskemaundersøgelse skal gennemføres igen for på den måde at dokumentere effekten af trivselsmedarbejdernes indsats.
-JR

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.