LEGO vil give børn og unge en stemme under COP26

LEGO Koncernen opfordrer verdens ledere til at inddrage børns syn på, hvordan vi kan håndtere klimakrisen.

05.11.2021

CSR.dk

Et stort klima-forskningsprojekt blandt børn og unge munder nu ud i en vejledning til politiske beslutningstagere i forbindelse med COP26 klimastormødet i Glasgow. Vejledningen er bygget op som en byggevejledning med reference til de byggevejledninger, der altid følger LEGOs produkter.

Vejledningerne, der er udviklet som en del af LEGO Koncernens 'Build the Change'-program, er baseret på forskning og workshops med over 6.000 8-18-årige verden over.

Byggevejledningen understreger beslutningstagernes ansvar for at levere på klimaændringer for dem, der vil blive mest berørt – næste generation. Det er håbet, at vejledningen vil hjælpe med at minde ledere om at placere børn i spidsen for klima-diskussionerne.

Undersøgelsen viste blandt andet at 48 procent af børnene tænker på miljøet en gang om ugen, mens 11 procent tænker på det dagligt. 68 procent af børnene ønsker et job, der ikke skader miljøet, og 51 procent ønsker at forfølge en karriere, der aktivt forbedrer miljøet.

Læs også: Topchef i energiopråb: Vi har brug politisk handling nu

Vejledningen, der som vil blive overdraget til politiske beslutningstagere ved COP26, indeholder følgende 10 instrukser:

1. Reducer forurening og affald
2. Øg fokus på at beskytte naturen
3. Ændr love og regler omkring bæredygtighed
4. Stop med at ignorere problemet: Gør mere
5. Uddan folk i alle aldre
6. Indfør programmer til at reducere drivhusgas-udledninger
7. Samarbejd internationalt for at dele viden og løsninger
8. Ledere, ændr din egen adfærd og vis det gode eksempel
9. Invester mere i at beskytte miljøet
10. Hjælp mennesker og fremtidige generationer

"Hos LEGO Koncernen arbejder vi hårdt på at være medvirkende til at bygge en bæredygtig fremtid og skabe en bedre verden, som vores børn kan arve. Vi er gået sammen med unge mennesker over hele kloden for at udvikle byggevejledningen til en bedre verden, der giver børn en stemme og
sørge for, at deres stemme bliver hørt af verdens ledere under COP26”, siger
Tim Brooks, VP for Environmental Responsibility hos LEGO Koncernen.

Initiativet er en del af LEGO Koncernens bredere bæredygtighedsambitioner, som omfatter betydelige investeringer i at gøre dets produkter og drift mere bæredygtige. Virksomheden er også engageret i at bruge læring gennem leg til at inspirere børn til at hjælpe med at bygge en bæredygtig fremtid.

Se byggevejledningerne her

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia