Lavkonjunktur truer fastholdelse af dygtige medarbejdere

Finanskrisen giver for tiden rigtig mange virksomheder kamp til stregen. Det ses i kraft af varslingerne om...

16.02.2009

CSR.dk

Finanskrisen giver for tiden rigtig mange virksomheder kamp til stregen. Det ses i kraft af varslingerne om nedskæringer, forbrugernes tilbageholdenhed og boligmarkedet. Midt i denne periode er det vigtigt, at virksomheder husker, hvor vanskeligt det har været at få ressourcer og hvor dyrt det har været at finde de rigtige medarbejdere og at få dem gjort effektive i deres nye job.
Mange virksomheder arbejder i denne tid med at forberede ledere og medarbejdere på nedskæringer. Der sættes ind med tiltag der støtter op om masseafskedigelser både før og efter de er gennemført, så det sker bedst muligt eller rettere på den mindst skadelige måde for alle. Det er positivt, at tilpasninger sker ordentligt – virksomhederne skal bare samtidig huske de store investeringer, som de har foretaget i de seneste år.

Store investeringer er gjort
”Alle har været på jagt efter nye medarbejdere og har kæmpet for at få det antal hoveder, arme og ben som de skulle bruge for at følge efterspørgslen,” fastslår Kim Paasche, der har en baggrund som HR-direktør i virksomheder som Accenture, FL Smidth, Dyrup og Rockwool.
” Det er ikke længe siden, at det var et massivt samfundsproblem at skaffe tilstrækkeligt mange medarbejdere. Der er ofret enorme summer på branding, rekrutteringer, bonusordninger, frynsegoder, uddannelse osv. for at sikre, at medarbejdere kunne tiltrækkes og ikke mindst, at de blev i jobbet i en rimelig periode. De tider vil vi se igen og man kan lidt ironisk sige, at højkonjunkturen truer i horisonten!”

Når krisen kradser
Virksomhederne skal tilpasse sig, for at være konkurrencedygtige, og som Kim Paasche fremhæver, er det vigtigt, at arbejdet med organisationen er gennemtænkt, ” I tider med krise og lavere konjunkturer vurderes virksomheden af medarbejderne på om værdier og holdninger stadig holder vand. I de gode tider blev virksomheden målt på om den var konkurrencedygtig i forhold til arbejdsmiljø løn, goder osv.”
Kim Paasche fortsætter, ” det er nu fundamentet skabes, for om medarbejdere vælger at blive på arbejdspladsen, eller om de springer videre så snart konjunkturen igen vender. Derfor er det afgørende, at man fortsat har fokus på de medarbejdere der skal blive i virksomheden og på at fastholde dem.”
Lidt provokerende fastslår Kim Paasche ” at de virksomheder, der tager de blivende medarbejdere for givet nu, risikerer at få en slem overraskelse – det vil være de virksomheder som medarbejderne først forlader, når chancen er der. Og så kan virksomheden gentage den store investering i ansættelse og uddannelse af nye medarbejdere”.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

12.03.2026CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V