Lavkonjunktur truer fastholdelse af dygtige medarbejdere

Finanskrisen giver for tiden rigtig mange virksomheder kamp til stregen. Det ses i kraft af varslingerne om...

16.02.2009

CSR.dk

Finanskrisen giver for tiden rigtig mange virksomheder kamp til stregen. Det ses i kraft af varslingerne om nedskæringer, forbrugernes tilbageholdenhed og boligmarkedet. Midt i denne periode er det vigtigt, at virksomheder husker, hvor vanskeligt det har været at få ressourcer og hvor dyrt det har været at finde de rigtige medarbejdere og at få dem gjort effektive i deres nye job.
Mange virksomheder arbejder i denne tid med at forberede ledere og medarbejdere på nedskæringer. Der sættes ind med tiltag der støtter op om masseafskedigelser både før og efter de er gennemført, så det sker bedst muligt eller rettere på den mindst skadelige måde for alle. Det er positivt, at tilpasninger sker ordentligt – virksomhederne skal bare samtidig huske de store investeringer, som de har foretaget i de seneste år.

Store investeringer er gjort
”Alle har været på jagt efter nye medarbejdere og har kæmpet for at få det antal hoveder, arme og ben som de skulle bruge for at følge efterspørgslen,” fastslår Kim Paasche, der har en baggrund som HR-direktør i virksomheder som Accenture, FL Smidth, Dyrup og Rockwool.
” Det er ikke længe siden, at det var et massivt samfundsproblem at skaffe tilstrækkeligt mange medarbejdere. Der er ofret enorme summer på branding, rekrutteringer, bonusordninger, frynsegoder, uddannelse osv. for at sikre, at medarbejdere kunne tiltrækkes og ikke mindst, at de blev i jobbet i en rimelig periode. De tider vil vi se igen og man kan lidt ironisk sige, at højkonjunkturen truer i horisonten!”

Når krisen kradser
Virksomhederne skal tilpasse sig, for at være konkurrencedygtige, og som Kim Paasche fremhæver, er det vigtigt, at arbejdet med organisationen er gennemtænkt, ” I tider med krise og lavere konjunkturer vurderes virksomheden af medarbejderne på om værdier og holdninger stadig holder vand. I de gode tider blev virksomheden målt på om den var konkurrencedygtig i forhold til arbejdsmiljø løn, goder osv.”
Kim Paasche fortsætter, ” det er nu fundamentet skabes, for om medarbejdere vælger at blive på arbejdspladsen, eller om de springer videre så snart konjunkturen igen vender. Derfor er det afgørende, at man fortsat har fokus på de medarbejdere der skal blive i virksomheden og på at fastholde dem.”
Lidt provokerende fastslår Kim Paasche ” at de virksomheder, der tager de blivende medarbejdere for givet nu, risikerer at få en slem overraskelse – det vil være de virksomheder som medarbejderne først forlader, når chancen er der. Og så kan virksomheden gentage den store investering i ansættelse og uddannelse af nye medarbejdere”.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)