Lavkonjunktur truer fastholdelse af dygtige medarbejdere

Finanskrisen giver for tiden rigtig mange virksomheder kamp til stregen. Det ses i kraft af varslingerne om...

16.02.2009

CSR.dk

Finanskrisen giver for tiden rigtig mange virksomheder kamp til stregen. Det ses i kraft af varslingerne om nedskæringer, forbrugernes tilbageholdenhed og boligmarkedet. Midt i denne periode er det vigtigt, at virksomheder husker, hvor vanskeligt det har været at få ressourcer og hvor dyrt det har været at finde de rigtige medarbejdere og at få dem gjort effektive i deres nye job.
Mange virksomheder arbejder i denne tid med at forberede ledere og medarbejdere på nedskæringer. Der sættes ind med tiltag der støtter op om masseafskedigelser både før og efter de er gennemført, så det sker bedst muligt eller rettere på den mindst skadelige måde for alle. Det er positivt, at tilpasninger sker ordentligt – virksomhederne skal bare samtidig huske de store investeringer, som de har foretaget i de seneste år.

Store investeringer er gjort
”Alle har været på jagt efter nye medarbejdere og har kæmpet for at få det antal hoveder, arme og ben som de skulle bruge for at følge efterspørgslen,” fastslår Kim Paasche, der har en baggrund som HR-direktør i virksomheder som Accenture, FL Smidth, Dyrup og Rockwool.
” Det er ikke længe siden, at det var et massivt samfundsproblem at skaffe tilstrækkeligt mange medarbejdere. Der er ofret enorme summer på branding, rekrutteringer, bonusordninger, frynsegoder, uddannelse osv. for at sikre, at medarbejdere kunne tiltrækkes og ikke mindst, at de blev i jobbet i en rimelig periode. De tider vil vi se igen og man kan lidt ironisk sige, at højkonjunkturen truer i horisonten!”

Når krisen kradser
Virksomhederne skal tilpasse sig, for at være konkurrencedygtige, og som Kim Paasche fremhæver, er det vigtigt, at arbejdet med organisationen er gennemtænkt, ” I tider med krise og lavere konjunkturer vurderes virksomheden af medarbejderne på om værdier og holdninger stadig holder vand. I de gode tider blev virksomheden målt på om den var konkurrencedygtig i forhold til arbejdsmiljø løn, goder osv.”
Kim Paasche fortsætter, ” det er nu fundamentet skabes, for om medarbejdere vælger at blive på arbejdspladsen, eller om de springer videre så snart konjunkturen igen vender. Derfor er det afgørende, at man fortsat har fokus på de medarbejdere der skal blive i virksomheden og på at fastholde dem.”
Lidt provokerende fastslår Kim Paasche ” at de virksomheder, der tager de blivende medarbejdere for givet nu, risikerer at få en slem overraskelse – det vil være de virksomheder som medarbejderne først forlader, når chancen er der. Og så kan virksomheden gentage den store investering i ansættelse og uddannelse af nye medarbejdere”.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online