Lærlinge i opråb: Grøn omstilling af byggeriet kræver bæredygtighed på pensum

Grøn omstilling og bæredygtighed er efterhånden buzz-words i byggebranchen. Den tendens er imidlertid ikke sivet ind i pensum på erhvervsuddannelserne, siger lærling og forkvinde for Lærlinge for Bæredygtighed, Emmilie Joy Hansen.

11.04.2025

CSR.dk

Når byggeriet står for omtrent 30 procent af Danmarks samlede CO2-udledninger, er det ikke mærkeligt, at politikere og virksomheder fremhæver behovet for en grøn omstilling af branchen.

Men den store transformation er i fare for at køre af sporet, hvis fremtidens håndværkere ikke bliver klædt på til at løfte opgaven. Det advarer lærling og forkvinde for Lærlinge for Bæredygtighed, Emmilie Joy Hansen.

“Næsten alt det, jeg ved om biobaseret byggeri og cirkularitet, har jeg lært i min praktik og ikke i undervisningen,” siger hun til Børsen. Ifølge hende er bæredygtighed stort set fraværende i undervisningen på landets erhvervsuddannelser.

Som lærling i bygningssnedkerfaget har hun derfor måttet finde viden selv gennem sit arbejde og engagement i organisationer. Samtidig har hun presset på for at få skoler og lærere med på oplæg og virksomhedsbesøg, men undervisningen halter efter, og både faglærere og materialer mangler opdatering.

Risiko for en dyr omvej

Fraværet af bæredygtighed på pensum betyder, at unge med interesse for grøn omstilling selv må tilegne sig viden uden for skolesystemet. Det skaber ifølge Emmilie Joy Hansen en uretfærdig situation, hvor lærlinge bliver ladt alene med fremtidens ansvar.

Også Ole Gregersen, formand for det faglige udvalg for Træfagenes byggeuddannelse, kalder det en kendt udfordring. 

Han peger på, at en analyse fra Rambøll i 2022 viste behov for mindst fire ekstra skoleuger, hvis eleverne skal rustes til den grønne omstilling. Men forsøget på at få skoledelen udvidet blev afvist af Børne- og Undervisningsministeriet med henvisning til økonomi.

Det kan dog blive langt mere omkostningsfuldt på sigt:

“Vi risikerer, at vi skal ud og efteruddanne en hel generation af håndværkere i noget, de kunne have lært fra starten. Det er både dyrt og ineffektivt,” forklarer Ole Gregersen til Børsen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia