Lærlinge i opråb: Grøn omstilling af byggeriet kræver bæredygtighed på pensum

Grøn omstilling og bæredygtighed er efterhånden buzz-words i byggebranchen. Den tendens er imidlertid ikke sivet ind i pensum på erhvervsuddannelserne, siger lærling og forkvinde for Lærlinge for Bæredygtighed, Emmilie Joy Hansen.

11.04.2025

CSR.dk

Når byggeriet står for omtrent 30 procent af Danmarks samlede CO2-udledninger, er det ikke mærkeligt, at politikere og virksomheder fremhæver behovet for en grøn omstilling af branchen.

Men den store transformation er i fare for at køre af sporet, hvis fremtidens håndværkere ikke bliver klædt på til at løfte opgaven. Det advarer lærling og forkvinde for Lærlinge for Bæredygtighed, Emmilie Joy Hansen.

“Næsten alt det, jeg ved om biobaseret byggeri og cirkularitet, har jeg lært i min praktik og ikke i undervisningen,” siger hun til Børsen. Ifølge hende er bæredygtighed stort set fraværende i undervisningen på landets erhvervsuddannelser.

Som lærling i bygningssnedkerfaget har hun derfor måttet finde viden selv gennem sit arbejde og engagement i organisationer. Samtidig har hun presset på for at få skoler og lærere med på oplæg og virksomhedsbesøg, men undervisningen halter efter, og både faglærere og materialer mangler opdatering.

Risiko for en dyr omvej

Fraværet af bæredygtighed på pensum betyder, at unge med interesse for grøn omstilling selv må tilegne sig viden uden for skolesystemet. Det skaber ifølge Emmilie Joy Hansen en uretfærdig situation, hvor lærlinge bliver ladt alene med fremtidens ansvar.

Også Ole Gregersen, formand for det faglige udvalg for Træfagenes byggeuddannelse, kalder det en kendt udfordring. 

Han peger på, at en analyse fra Rambøll i 2022 viste behov for mindst fire ekstra skoleuger, hvis eleverne skal rustes til den grønne omstilling. Men forsøget på at få skoledelen udvidet blev afvist af Børne- og Undervisningsministeriet med henvisning til økonomi.

Det kan dog blive langt mere omkostningsfuldt på sigt:

“Vi risikerer, at vi skal ud og efteruddanne en hel generation af håndværkere i noget, de kunne have lært fra starten. Det er både dyrt og ineffektivt,” forklarer Ole Gregersen til Børsen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby