Løstansatte kvinder føler sig oftere forsøgt presset til sex

Kvinder, der befinder sig i arbejdsmarkedets ’svage’ grupper, oplever i højere grad end andre at føle sig presset til sex. Det viser TrygFondens årlige tryghedsmåling.

Det er især kvindelige tjenerelever, der er mest udsatte for at blive presset til sex, vurderer forhandlingssekretær i 3F..

05.08.2020

CSR.dk

Mænd, der presser kvinder til sex, findes i alle dele af arbejdsmarkedet. Dog er den mest udsatte gruppe for dette er kvinder, der har svag tilknytning til arbejdsmarkedet.

Det kan TrygFondens årlige tryghedsmåling vise. Det skriver Information.

Kvinder, der har svag tilknytning til arbejdsmarkedet, omfatter lærlinge, elever, kontanthjælpsmodtagere, kvinder på sygedagpenge, i ressourceforløb og i jobafklaring.

Læs også: Rapport: Køn er essentielt i bekæmpelsen af klimaforandringer og sikkerhedskriser

Samlet set har 7,8 procent af kvinderne i undersøgelsen svaret ja til, om ”en overordnet eller magtfuld person har prøvet at presse dig til sex” en eller flere gange.

Herunder er svarer 5,3 procent af de kvinder, der ikke betragtes som løstansatte, svaret ja til spørgsmålet. Dette tal er på 12,5 procent for kvinder i de svage grupper, og det ligger på over 20 procent for lærlinge.

Fænomenet er heller ikke fremmed hos fagforeningen 3F, der dækker bl.a. håndværksfagene og restaurationsbranchen.

Læs også: H&M Foundation vil støtte kvindelige tekstilarbejdere i Bangladesh

”Det er klart vores kvindelige tjenerelever, der er mest udsatte for det. Det er de svageste på arbejdsmarkedet, og dem med løs tilknytning til arbejdspladsen finder sig i mere, fordi de har behov for at få de timer, der bliver tilbudt”, siger Bo Christensen, forhandlingssekretær for hotel og administration i 3F, til Information.

Mille Mortensen, der forsker i krænkelser på arbejdspladsen, mener ikke, at dette problem kan løses af politikkerne eller kurser. Det kræver en kulturændring.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

25.04.2025CSR.dk

Flere whistleblower-alarmer er en god nyhed

24.04.2025BSR

Sponseret

Earth Day: Centering Health Equity in Climate Action

24.04.2025Red Barnet

Sponseret

Partnerskab med socialt ansvar: Brøndby IF og Red Barnet viser vejen

10.04.2025Læger uden Grænser

Sponseret

Partnerskaber med Læger uden Grænser kan styrke den globale sundhed

08.04.2025CSR.dk

Kampagne vil gøre op med giftig alkoholkultur

08.04.2025Lübech Living ApS

Sponseret

De bedste 15.000 kr. Lübech Living har brugt

04.04.2025CSR.dk

Naturfrisk Group kan se at Cola-boykot rammer B2B-markedet senere: Restauranter og caféer ser mod alternativer

28.03.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Hjælp til familier, der har børn med livstruende sygdomme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle