Kun 1 ud af 20 europæiske virksomheder kan fremvise 1,5°C -klimastrategier

Mens godt halvdelen af Europas virksomheder fortæller, at deres klimamål flugter med Paris-aftalens 1,5°C -mål, kan kun 5 procent reelt fremvise fremskredne planer og strategier. Det viser den seneste opgørelse af nonprofitorganisationen CDP.

Foto: 123RF.

22.02.2023

CSR.dk

Europæiske virksomheder falder bagud, når det kommer til troværdige klimaplaner og -strategier, der kan holde den globale opvarmning indenfor 1,5°C i dette århundrede – målet sat i 2015’s Paris-aftale.

Det viser en ny undersøgelse foretaget af nonprofitorganisationen CDP, der driver et internationale klimarapporteringssystem for virksomheder og statslige organer, sammen med det globale ledelseskonsulentfirma Oliver Wyman. I undersøgelsen deltager virksomheder, der repræsenterer omkring 75 procent af de europæiske aktiemarkeder.

Virksomhederne er i stigende grad opmærksomme på, at klimaplaner efterhånden er nødvendige. Omkring halvdelen (49 procent) rapporterer, at de har en klimaomstillingsplan på plads for at begrænse opvarmningen til 1,5°C.

Undersøgelsen finder dog, at de fleste planer kan mangle ambitioner og gennemsigtighed på nøgleområder, der er nødvendige for at vise seriøs handling, såsom i styring, finansiel planlægning og værdikædeengagement.

Under 5 procent af virksomhederne har både et 1,5°C-justeret emissionsreduktionsmål såvel som kan demonstrere, at de har en troværdig overgangsstrategi indenfor to ud af tre nøgleområder.

"Enhver virksomhed, der påvirker vores miljø, har ikke kun brug for klare mål - men klare planer for at levere og beviser, at de gør det. Og EU-regulering vil snart bide, for det bliver lovpligtigt for virksomheder at have klare planer, der omstiller deres forretningsmodeller til et 1,5 °C-grundlag,” lyder det fra Maxfield Weiss, der er adm. direktør hos CDP.

Mens 9 ud af 10 har emissionsreducerende initiativer sat i værks, vurderer kun 26 procent om udgifter og omsætninger stemmer overens med 1,5°C-målene, mens det er færre end 40 procent, der indskriver klimaproblemstillinger i leverandørkontrakter.

Udover de 5 procent, som har troværdige 1,5°C-mål og -strategier, har yderligere 30-45 procent af virksomhederne mindre ambitiøse (2°C-afstemte) emissionsmål på plads, men over halvdelen kategoriseres som ”begrænset fremgang” i forhold til klimavenlig omstilling.

”Denne rapport viser, at kun en lille kohorte på under 5 procent fremlægger alle de data, vi har brug for. Efterhånden som forventningerne til virksomhederne vokser, skal de flere optrappe og vise investorer, långivere og regulatorer, at de er klar til at handle," tilføjer Maxfield Weiss.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark