Kun 1 ud af 20 europæiske virksomheder kan fremvise 1,5°C -klimastrategier

Mens godt halvdelen af Europas virksomheder fortæller, at deres klimamål flugter med Paris-aftalens 1,5°C -mål, kan kun 5 procent reelt fremvise fremskredne planer og strategier. Det viser den seneste opgørelse af nonprofitorganisationen CDP.

Foto: 123RF.

22.02.2023

CSR.dk

Europæiske virksomheder falder bagud, når det kommer til troværdige klimaplaner og -strategier, der kan holde den globale opvarmning indenfor 1,5°C i dette århundrede – målet sat i 2015’s Paris-aftale.

Det viser en ny undersøgelse foretaget af nonprofitorganisationen CDP, der driver et internationale klimarapporteringssystem for virksomheder og statslige organer, sammen med det globale ledelseskonsulentfirma Oliver Wyman. I undersøgelsen deltager virksomheder, der repræsenterer omkring 75 procent af de europæiske aktiemarkeder.

Virksomhederne er i stigende grad opmærksomme på, at klimaplaner efterhånden er nødvendige. Omkring halvdelen (49 procent) rapporterer, at de har en klimaomstillingsplan på plads for at begrænse opvarmningen til 1,5°C.

Undersøgelsen finder dog, at de fleste planer kan mangle ambitioner og gennemsigtighed på nøgleområder, der er nødvendige for at vise seriøs handling, såsom i styring, finansiel planlægning og værdikædeengagement.

Under 5 procent af virksomhederne har både et 1,5°C-justeret emissionsreduktionsmål såvel som kan demonstrere, at de har en troværdig overgangsstrategi indenfor to ud af tre nøgleområder.

"Enhver virksomhed, der påvirker vores miljø, har ikke kun brug for klare mål - men klare planer for at levere og beviser, at de gør det. Og EU-regulering vil snart bide, for det bliver lovpligtigt for virksomheder at have klare planer, der omstiller deres forretningsmodeller til et 1,5 °C-grundlag,” lyder det fra Maxfield Weiss, der er adm. direktør hos CDP.

Mens 9 ud af 10 har emissionsreducerende initiativer sat i værks, vurderer kun 26 procent om udgifter og omsætninger stemmer overens med 1,5°C-målene, mens det er færre end 40 procent, der indskriver klimaproblemstillinger i leverandørkontrakter.

Udover de 5 procent, som har troværdige 1,5°C-mål og -strategier, har yderligere 30-45 procent af virksomhederne mindre ambitiøse (2°C-afstemte) emissionsmål på plads, men over halvdelen kategoriseres som ”begrænset fremgang” i forhold til klimavenlig omstilling.

”Denne rapport viser, at kun en lille kohorte på under 5 procent fremlægger alle de data, vi har brug for. Efterhånden som forventningerne til virksomhederne vokser, skal de flere optrappe og vise investorer, långivere og regulatorer, at de er klar til at handle," tilføjer Maxfield Weiss.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia