Kun 1 ud af 20 europæiske virksomheder kan fremvise 1,5°C -klimastrategier

Mens godt halvdelen af Europas virksomheder fortæller, at deres klimamål flugter med Paris-aftalens 1,5°C -mål, kan kun 5 procent reelt fremvise fremskredne planer og strategier. Det viser den seneste opgørelse af nonprofitorganisationen CDP.

Foto: 123RF.

22.02.2023

CSR.dk

Europæiske virksomheder falder bagud, når det kommer til troværdige klimaplaner og -strategier, der kan holde den globale opvarmning indenfor 1,5°C i dette århundrede – målet sat i 2015’s Paris-aftale.

Det viser en ny undersøgelse foretaget af nonprofitorganisationen CDP, der driver et internationale klimarapporteringssystem for virksomheder og statslige organer, sammen med det globale ledelseskonsulentfirma Oliver Wyman. I undersøgelsen deltager virksomheder, der repræsenterer omkring 75 procent af de europæiske aktiemarkeder.

Virksomhederne er i stigende grad opmærksomme på, at klimaplaner efterhånden er nødvendige. Omkring halvdelen (49 procent) rapporterer, at de har en klimaomstillingsplan på plads for at begrænse opvarmningen til 1,5°C.

Undersøgelsen finder dog, at de fleste planer kan mangle ambitioner og gennemsigtighed på nøgleområder, der er nødvendige for at vise seriøs handling, såsom i styring, finansiel planlægning og værdikædeengagement.

Under 5 procent af virksomhederne har både et 1,5°C-justeret emissionsreduktionsmål såvel som kan demonstrere, at de har en troværdig overgangsstrategi indenfor to ud af tre nøgleområder.

"Enhver virksomhed, der påvirker vores miljø, har ikke kun brug for klare mål - men klare planer for at levere og beviser, at de gør det. Og EU-regulering vil snart bide, for det bliver lovpligtigt for virksomheder at have klare planer, der omstiller deres forretningsmodeller til et 1,5 °C-grundlag,” lyder det fra Maxfield Weiss, der er adm. direktør hos CDP.

Mens 9 ud af 10 har emissionsreducerende initiativer sat i værks, vurderer kun 26 procent om udgifter og omsætninger stemmer overens med 1,5°C-målene, mens det er færre end 40 procent, der indskriver klimaproblemstillinger i leverandørkontrakter.

Udover de 5 procent, som har troværdige 1,5°C-mål og -strategier, har yderligere 30-45 procent af virksomhederne mindre ambitiøse (2°C-afstemte) emissionsmål på plads, men over halvdelen kategoriseres som ”begrænset fremgang” i forhold til klimavenlig omstilling.

”Denne rapport viser, at kun en lille kohorte på under 5 procent fremlægger alle de data, vi har brug for. Efterhånden som forventningerne til virksomhederne vokser, skal de flere optrappe og vise investorer, långivere og regulatorer, at de er klar til at handle," tilføjer Maxfield Weiss.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup