Krogårdskolen vandt Grøn Udfordring CPH

Det var et tæt opløb til Grøn Udfordring CPH, hvor 18 folkeskoler i hovedstadsområdet konkurrerede på bæredygtige løsninger. Krogårdskolen endte dog på toppen af podiet med en app til at gøre pantsystemet mere brugervenligt.

Vinderne fra Krogårdsskolen i Greve fik roser fra dommerkomiteen, da Grøn Udfordring CPH blev afholdt på Utterslev Skole. .

30.03.2015

CSR.dk

Krogårdskolen fra Greve løb med sejren, da Grøn Udfordring CPH løb af stablen på Utterslev Skole i sidste uge.

Det skete i tæt konkurrence med andre skoler i hovedstadsområdet og dommerkomiteen, der bestod af direktør Lene Bech Mikkelsen, NTS-centeret, børne- og ungdomsborgmester Pia Allerslev, Københavns Kommune og lektor i bioteknologi, kemi og matematik, Lise Grønlund fra Nørre G, melder om et ”meget højt niveau”.   

”I har beskæftiget jer med opgaven på mange forskellige niveauer. I har undersøgt. I har spurgt. Og I har afprøvet jeres idé på skolen. Det er supergodt gået”, sagde Pia Allerslev til de 18 forskellige folkeskolehold.

Pant-app løb med sejren
Krogårdskolen vandt titlen og et gavekort på 3.000 kr. for et projekt, der handlede om en app til at ændre pantsystemet. App’en skal kunne scanne flasker, så man hurtigt kan tjekke pantbeløbet, når vi er på farten.

Læs også: Lunken modtagelse af nye CSR-rapporteringsregler

Idéen blev tæt forfulgt af Billeshave Efterskoles, også fra Greve, idé, der omhandlede dagslys i heldagsskolen.

Med de længere skoletider ville Billeshave Efterskole forsøge at sikre mere dagslys i skoletiden. Et forslag, som dommerpanelet syntes om.

”Vi er meget imponerede over jeres flotte og meget gennemførte model over fremtidens skole. Det eneste, vi kunne ønske os ekstra på toppen af et dygtigt gennemført projekt, er, at I også havde forsøgt at løse opgaven på jeres eksisterende skole”, sagde Pia Allerslev.

Læs også: Tøjkæmpe underskriver CSR-charter

Tredjepladsen gik til værtsskolen i Utterslev for en ny tilgang til informering om affaldssortering. Selve eventet blev dækket af DR’s børneprogram Ultra Nyt på DR Ultra. 

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

03.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online