Konsulenthus vil træne sine 415.000 medarbejdere i bæredygtighed

Ikke alle skal være bæredygtighedsrådgivere, men alle skal kunne tale med kunderne om dagsordenen. Det skal skabe afsæt for en acceleration af indsatsen for bæredygtig omstilling.

07.10.2022

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I sidste uge lancerede rådgivervirksomheden Deloitte sit nye globale ”Sustainability & Climate learning program”, som over den næste tid skal klæde samtlige 415.000 medarbejdere i virksomheden bedre på til at tale bæredygtighed og klima med deres kunder.

For ifølge Deloittes administrrerende direktør, Punit Renjen, er der stor efterspørgsmål fra kunder, som har brug for ”…bedre information og rådgivning på bæredygtighedsemner, hvordan de forholder sig til klimakrisen og god corporate governance,” som han sagde til ESG Today.

Lanceringen var samtidig en del af startskuddet til første dag i Deloittes første globale ”Sustainability and Climate Learning Week”.

"Vi skal sørge for at alle kan tale naturligt om bæredygtighed med vores kunder og andre stakeholdere," fortæller Partner i Deloitte, Helena Barton, om den nye træningssatsning. Foto: Deloitte.

Den nye træningsindsats bygger videre på virksomhedens WorldClimate learning-program fra 2021, hvor mere end 300.000 medarbejdere gennemførte online undervisning, som gjorde dem klogere på klimakrisen generelt, hvordan Deloitte arbejder med denne - og på hvordan man selv kan fortage ansvarlige valg både hjemme og på arbejde. Dette forløb var udviklet i samarbejde med WWF.

Alle skal tale det nye sprog
Begge træningsindsatser indgår i Deloittes beslutning om at investere en milliard dollar i sin Global Sustainability & Climate-afdeling.

”Vi vil skabe det, vi internt kalder ”ESG fluency”, så alle kollegaer er klædt på til at italesætte et bredere risikobillede og sæt af forretningsmuligheder over for de kunder, de normalt arbejder med. Dermed ikke sagt, at alle med et slag er bæredygtighedsrådgivere. Men det er med til at fortælle, at vi i Deloitte insisterer på at være med til at skabe den nødvendige forandring, levere løsningerne, få andre med på rejsen og mobilisere vores økosystem, så vi kan få den nødvendige skalering, forklarer Helena Barton som er Partner i Deloitte med fokus på klima og bæredygtighed.

”Når de fleste af vores kunder møder medarbejdere, der kan tale naturligt om bæredygtighed og forretning, så kan vi gøre det klart, at det her er en dagsorden, vi vil skabe, drive, lede og finde løsninger på,” fortsætter hun.

Hvor er vendepunkterne?

En anden del af milliardinvesteringen i bæredygtighed har været etableringen af  Deloitte Center for Sustainable Progress (DCSP)  som tidligere i 2022 udgav rapporten ”The Global Turning Point”. Rapporten regner på, hvad henholdsvis manglende klimahandling vil koste og gode, kollektive løsninger kan skabe af værdi – globalt og fordelt på Asien, Europa, Nord- og Sydamerika og ”Afrika/Mellemøsten og øvrige”.

Hvor betydningsfuld det nye læringsprogram end er i Deloitte, så er det et godt gæt, at dets lancering trods alt blev overstrålet af noget der skete ugen før. I hvert fald hvis man er en af Deloittes 500 øverste chefer.

I den uge gav Paven for første gang audiens til en privat virksomhed. Det gjorde han, så han kunne fortælle, at i hans optik bør Deloitte, som er verdens største konsulenthus, og andre rådgivere bruge deres store indflydelse til at ”pege på valgmuligheder, der efterlader en bedre verden for fremtidige generationer”.  

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

18.02.2026CSR.dk

Nykredit misser 2025-mål for kønsdiversitet og møder kritik fra CBS-professor

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.