Konference sætter fokus på vejen til en bæredygtig bundlinje

Torsdag d. 13. marts inviterer Huset Markedsføring, Børsen og Goodvertising Agency til en konference om vejen til en bæredygtig bundlinje.

Torsdag d. 13. marts 2014 finder konferencen "Vejen til en bæredygtig bundlinje" sted på Crowne Plaza Copenhagen Towers. På konferencen kan man møde virksomheder og førende eksperter fra ind- og udland, som gennem praktiske råd og konkrete cases viser vejen til en bæredygtig bundlinje. .

06.03.2014

CSR.dk

Bæredygtighed har for længe handlet om pligt, ansvar og udgifter. Men hvordan kan bæredygtighed vendes til et potentiale, som giver vækst til virksomheden, vender trusler til muligheder eller åbner nye, uudnyttede markeder?

Det sætter en konference, arrangeret af Huset Markedsføring, Børsen og Goodvertising Agency, fokus på torsdag d. 13. marts på Crowne Plaza Copenhagen Towers i København. På konferencen kan man møde virksomheder og førende eksperter fra ind- og udland, som gennem praktiske råd og konkrete cases viser vejen til en bæredygtig bundlinje.

Læs også: Bevægelsen hen imod mesterskabet

For langt de fleste virksomheder er der et uudnyttet potentiale i at integrere CSR- og bæredygtighed ind i hjertet af forretningen og ud i dialogen med forbrugere og kunder.

I spændingsfeltet mellem strategi, markedsføring og innovation er der mange spændende bud på, hvordan virksomheder kan vende den grønne agenda til nye markeder og nye muligheder. Ved at deltage i konferencen får man mulighed for at deltage i dialogen og komme hjem med brugbare råd og værktøjer til at begynde sin rejse mod en bæredygtig bundlinje.

"Investering i bæredygtighed er efter de flestes opfattelse synonymt med øgede omkostninger og en solid skepsis omkring det reelle udbytte. Via vores klimapartnerskaber har vi dog påvist, at bæredygtighed og bundlinje kan gå hånd i hånd. Gennem talrige energieffektivitetsprojekter hos vores kunder har vi konstateret, at der fortsat er et stort uforløst potentiale hos danske virksomheder. Med vores deltagelse ønsker vi at sætte fokus på de muligheder, der ligger hos virksomhederne", siger Torben Harring, Vice President i Dong Energy.

Ingen klimakendisser eller politikervalgtaler
På konferencen skal man se langt efter politikervalgtaler eller klimakendisser. I stedet giver konferencen mulighed for at møde ligesindede, som hver dag selv arbejder med at skabe bæredygtige bundlinjer i danske og internationale virksomheder.

Læs også: Fra filantropi og risikostyring til bæredygtig bundlinje

Gennem konkrete cases, innovative løsninger og de nyeste undersøgelser kan man få viden og værktøjer, der kan bruges dagligdagen, og det gælder for alle, uanset om man er direktør, marketingsmand eller iværksætter. Ved at dele successer og fejltagelser med hinanden kan der skabes grobund for bæredygtig vækst.

"Hvor bæredygtighed i mange år var teori, så er begrebet i dag meget virkeligt. Nye tilgange og bedre viden dukker op i hektistk tempo. Nykredit deltager for at høre om de nyeste resultater. Samtigig vil vi gerne vise, hvilken betydning virksomheders arbejde med bære dygtighed har for os som investorer", fortæller bankdirektør Lars Bertram fra Nykredit. 

Konferencen finder sted på Crowne Plaza Copenhagen Towers i København d. 13. marts 2014 fra. 9.00-18.00.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

24.03.2026CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom