Konference med et stænk af Fairtrade

Fairtrade Mærket og fødevarer har over de seneste årtier været tæt forbundne. Responsible Food konferencen d. 26/11 sætter fokus på fødevarer med et godt stænk Fairtrade ind over.

04.09.2015

Lars Münter, CSR.dk

Alle som kerer sig om forholdene i udviklingslandene, og som gerne vil købe fødevarer, der sætter menneskerettigheder og miljø- og arbejdsforholdene i de lande i højsædet, har grund til at kippe en ekstra gang med flaget. For i år fejrer Fairtrade Mærket med det karakteristiske grøn-sort-blå mærke 20-års fødselsdag. Fairtrade Mærket har som medarrangør af Responsible Food d. 26. november helt naturligt sat et stort aftryk på programmet, men det har ikke gjort, at det hele går op i Fairtrade. Tværtimod. Og det er der en god grund til ifølge Jonas Giersing, direktør i Fairtrade Mærket:

”Fødevarebranchen er i disse år i gang med en reel omstillingsproces til mere bæredygtighed. Det ser vi rigtig mange flotte eksempler på. Derfor er det helt naturligt, at vi ved  et arrangement om ansvarlighed og fødevarer, ser på både Fairtrade og andre muligheder for at skabe en bæredygtig fødevarekæde fra mark til genbrugsstation,” siger Jonas Giersing og fortæller at programmet har opdelt forsyningskæden i leddene Oprindelse, Forarbejdning og Forbrug og overskud for at kunne gabe over det hele:

”Jeg synes, vi har fået et spændende program, som dækker godt i bredden, men som samtidigt giver mulighed for at gå i dybden. Så for den, der går op bæredygtighed inden for fødevareområdet, vil der være masser af guldkorn at hente, både inden for egen faggrænse, og for emner, som måske ikke ligger lige for, men som rummer masser af ny viden og inspiration.”

Nye græsmarker
Selv vil Jonas Giersing være en af dem, der opsøger ny viden på nye græsmarker, og det glæder han sig til:

”I vores egne øjne har Fairtrade Mærket den vigtigste sag i verden, og det bliver interessant at se, hvad der driver de andre, som jo også brænder for deres sag. Jeg er helt sikker på, at konferencen vil give mig et nyt lys at se fairtrade i og sætte det ind i nogle nye perspektiver, som kan gøre vores arbejde for bæredygtighed i nogle af de fattigste lande i verden endnu bedre,” siger Jonas Giersing:

”Programmet byder ikke bare på mange spændende emner. Der er rigtig mange aktører med også, og vi er altid på udkig efter gode partnerskaber og indgå i nye konstellationer, der kan fremme den gode sag, vi kæmper for.

Jonas Giersing er selv vært for et panel hvor Thise Mejeri, Unilever Food Solutions og COOP på skift giver gode eksempler på, hvordan de har fremmet ansvarligheden i praksis i deres dele af fødevarekæden.

Ud over paneldebatter byder Responsible Food på miniseminarer, gæstetaler og markedsplads, så der både er noget at hente for den, der søger viden, og den, der gerne vil netværke. Konferencen finder sted i KVL’s smukke festauditorium på Frederiksberg.

Se flere detaljer om dagen og tilmelding på www.csr-link.dk

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online