Konference: En økonomi med menneskets og planetens trivsel i fokus

Trivselsøkonomi er et hot emne og de sidste dage i denne måned afholdes Danmarks første konference med dette tema.

Foto: 123rf.com

08.05.2024

CSR.dk

Hvordan kan vi skabe en økonomi, som ikke kun har ensidigt fokus på BNP-vækst, men som sætter menneskets og planetens trivsel i kernen af økonomiens formål?

Bliv klogere på netop dét spørgsmål til konferencen om trivselsøkonomi arrangeret af blandt andet Danmarks Naturfredningsforening i København den 30.-31. maj.

Trivselsøkonomi handler om at skabe et økonomisk system, der modsat det nuværende sikrer sikrer trivsel for nulevende og fremtidige generationer indenfor de planetære grænser.

Trivselsøkonomi kan på den måde være en del af svaret på den klima- og biodiversitetskrise, som Danmark og resten af verden står i, og derfor er Danmarks Naturfredningsforening blandt initiativtager til den danske alliance, der står bag konferencen.

“Lige nu overforbruger vi klodens ressourcer, og samtidig oplever vi en stigende mistrivsel i befolkningen, særligt blandt de unge. Trivselsøkonomi er grundlæggende en samlende ramme for at adressere de forbundne kriser,” forklarer Mette Hoffgaard Ranfelt, som er miljøpolisk chefrådgiver I Danmarks Naturfredningsforening.

Danmark har brug for en trivselsøkonomi

Trivselsøkonomi er hverken for eller imod vækst i traditionel økonomisk forstand. Men den agiterer for, at økonomien er et middel til at sikre menneskelig trivsel for nulevende og fremtidige generationer indenfor de ’planetære grænser’, altså på en måde, hvor vi respekterer jordens bærevne. Derfor skal vi også i Danmark begynde i langt højere grad at skabe politik ud fra trivselsøkonomiens principper, lyder det fra Mette Hoffgaard Ranfelt.

“Vi skal væk fra primært at styre samfundet efter, hvad der gavner væksten i det økonomiske system ensidigt målt i BNP, og hen til at styre det økonomiske system efter, hvad der gavner mennesker og natur," siger hun.

“Seks ud af de ni planetære grænser er allerede overskredet, hvilket vil sige, at menneskets overforbrug allerede på seks områder er i højrisiko for at gøre uopretteligt skade på planeten, så fremtidige menneskers trivsel udfordres,” fortsætter hun

Trivselsøkonomi – eller wellbeing economy – er allerede stort i udlandet. I EU vil man nu i stigende grad til at udvikle politikker på baggrund af trivselsøkonomiens principper, og der bliver talt om en EU-kommissær for trivselsøkonomi.

Konceptet har også givet genklang hos en række regeringer, der er gået sammen i en alliance (WEGo), hvor de er ved at implementere trivselsøkonomiens principper i national økonomisk politik. Alliancen består pt. af regeringerne fra Canada, Wales, Island, Skotland, Finland og New Zealand.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup