Konference: En økonomi med menneskets og planetens trivsel i fokus

Trivselsøkonomi er et hot emne og de sidste dage i denne måned afholdes Danmarks første konference med dette tema.

Foto: 123rf.com

08.05.2024

CSR.dk

Hvordan kan vi skabe en økonomi, som ikke kun har ensidigt fokus på BNP-vækst, men som sætter menneskets og planetens trivsel i kernen af økonomiens formål?

Bliv klogere på netop dét spørgsmål til konferencen om trivselsøkonomi arrangeret af blandt andet Danmarks Naturfredningsforening i København den 30.-31. maj.

Trivselsøkonomi handler om at skabe et økonomisk system, der modsat det nuværende sikrer sikrer trivsel for nulevende og fremtidige generationer indenfor de planetære grænser.

Trivselsøkonomi kan på den måde være en del af svaret på den klima- og biodiversitetskrise, som Danmark og resten af verden står i, og derfor er Danmarks Naturfredningsforening blandt initiativtager til den danske alliance, der står bag konferencen.

“Lige nu overforbruger vi klodens ressourcer, og samtidig oplever vi en stigende mistrivsel i befolkningen, særligt blandt de unge. Trivselsøkonomi er grundlæggende en samlende ramme for at adressere de forbundne kriser,” forklarer Mette Hoffgaard Ranfelt, som er miljøpolisk chefrådgiver I Danmarks Naturfredningsforening.

Danmark har brug for en trivselsøkonomi

Trivselsøkonomi er hverken for eller imod vækst i traditionel økonomisk forstand. Men den agiterer for, at økonomien er et middel til at sikre menneskelig trivsel for nulevende og fremtidige generationer indenfor de ’planetære grænser’, altså på en måde, hvor vi respekterer jordens bærevne. Derfor skal vi også i Danmark begynde i langt højere grad at skabe politik ud fra trivselsøkonomiens principper, lyder det fra Mette Hoffgaard Ranfelt.

“Vi skal væk fra primært at styre samfundet efter, hvad der gavner væksten i det økonomiske system ensidigt målt i BNP, og hen til at styre det økonomiske system efter, hvad der gavner mennesker og natur," siger hun.

“Seks ud af de ni planetære grænser er allerede overskredet, hvilket vil sige, at menneskets overforbrug allerede på seks områder er i højrisiko for at gøre uopretteligt skade på planeten, så fremtidige menneskers trivsel udfordres,” fortsætter hun

Trivselsøkonomi – eller wellbeing economy – er allerede stort i udlandet. I EU vil man nu i stigende grad til at udvikle politikker på baggrund af trivselsøkonomiens principper, og der bliver talt om en EU-kommissær for trivselsøkonomi.

Konceptet har også givet genklang hos en række regeringer, der er gået sammen i en alliance (WEGo), hvor de er ved at implementere trivselsøkonomiens principper i national økonomisk politik. Alliancen består pt. af regeringerne fra Canada, Wales, Island, Skotland, Finland og New Zealand.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

21.01.2026CSR.dk

Grønne vaner kræver mere end viden: Foodtruck-turne skal rykke adfærd

21.01.2026CSR.dk

AI-boom skaber nye muligheder for grøn energi

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

28.01.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København