Kommunikationsbureauer får frataget deres B Corp-status

Fire bureauer kan ikke længere kalde sig B Corp-certificerede på grund af deres moderselskabs arbejde med klimabelastende virksomheder som Shell.

Mere end 20 andre B Corp-certificerede bureauer har klaget til B Lab over Havas. Foto: 123rf.com.

06.08.2024

CSR.dk

Sidste år fornyede det internationale kommunikationsbureau en kontrakt med energiselskabet Shell.

Men den beslutning har nu fået konsekvenser for bureauets fire datterselskaber Havas London, Havas New York, Havas Immerse og Havas Lemz.

Ifølge Edie har certificeringsorganet B Lab nemlig valgt at fratage bureauerne deres B Corp-certificering. 

Det kommer, efter at mere end 20 andre B Corp-certificerede PR-bureauer har advokeret for, at Havas blev fik frataget sin certificering.

Ifølge virksomhederne underminerede Havas’ Shell-kontrakt tilliden til certificeringsordningen og branchens generelle ESG-forpligtelser.

Læs også: Googles CO2-udledning eksploderer

Det har B Lab set sig enige i og kalder kontrakten mellem Havas og Shell ”et brud på B Corps kerneværdier.”

”Selvom de fire kommunikationsbureauer ikke er direkte involveret i aftalen med Shell, betyder Havas’ struktur og brug af det fælles mærkenavn i sidste ende, at de alle sammen er forpligtede til at blive certificerede i henhold til B Lab-reglerne,” lyder det fra organet ifølge Edie.

Ifølge en talsperson for Havas accepterer man B Labs beslutning, men ”forbliver fokuseret på at levere de bedst mulige sociale og miljømæssige resultater.”

– HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

04.11.2026CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle