Kommuner og regioner stiller grønne krav til storkøkkener og belysning

Kommuner og regioner i Miljøministeriets Partnerskab for Offentlige Grønne Indkøb vil fremover stille nye grønne krav til indkøb af belysning og udstyr til storkøkkener.

01.12.2014

CSR.dk

Når Aarhus Kommune fremover skal skifte belysningen ud i en af sine mange daginstitutioner, skal det ske med de mest energieffektive lamper, og med pærer der brænder længere og har lavere indhold af kviksølv. Og når fryseskabe, opvaskemaskiner eller ovne i køkkenerne på et af Region Syddanmarks sygehuse skal skiftes ud, så vil det være de grønneste produkter på markedet, der vælges imellem.

Læs også: Grøn omstilling kræver synlighed fra kommuner

Det er konsekvensen af, at Miljøministeriets Partnerskab for Offentlige Grønne Indkøb har besluttet, at de involverede kommuner og regioner fremover skal stille nye grønne krav til indkøb af udstyr til storkøkkener og til belysning.

”Den offentlige sektor køber ind for knap 300 milliarder kroner om året. Så det kan virkelig gøre en stor forskel, hvis der købes grønt ind. Det er ikke bare godt for den grønne omstilling. Det er også godt for virksomhederne, når vi i det offentlige kan ensarte vores grønne krav. Så skal de ikke spilde penge på at løbe efter grønne krav i ti forskellige retninger”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Lavere CO2 og færre omkostninger
Kommunerne og regionerne i partnerskabet forventer, at de nye grønne krav både kan reducere CO2-udledningen og hive markante økonomiske besparelser hjem.

I København er man for eksempel allerede gået i gang med at udskifte cirka 20.000 gamle lysarmaturer med LED-belysning med lysdæmpning, der lever op til de nye krav. Dermed forventer kommunen at kunne reducere det samlede energiforbrug fra gadebelysningen med 57 procent i forhold til 2010. Det svarer til forbruget i mere end 4.500 lejligheder og en årlig driftsbesparelse på cirka 12 millioner kroner.

I Sønderborg vil man også effektivisere byens lys, og her forventer kommunen at reducere elforbruget til gadebelysningen med cirka 33 procent ved at skifte den eksisterende gadebelysning ud.

Håber på flere medlemmer
Miljøministeren er glad for de nye krav, og hun håber på, at flere kommuner og regioner fremover vil blive en del af partnerskabet.

”Jeg er glad for, at vi i partnerskabet nu hæver barren og også stiller grønne krav til alt fra køleskabe, frysere og gadelamper. Jeg ser partnerskabet som et godt eksempel på, at frontløbere kan skabe konkrete resultater, og jeg vil gerne opfordre flere kommuner og regioner til at melde sig ind i partnerskabet, så vi løfter i samlet flok”, siger Kirsten Brosbøl.

Læs også: Kommune dropper vindmøller

Partnerskabet, som består af Miljøministeriet, kommunerne København, Odense, Aarhus, Herning, Egedal, Sønderborg, Frederiksberg, Roskilde og Gladsaxe samt regionerne Midtjylland og Syddanmark, har tidligere fastsat grønne indkøbsmål for blandt andet indkøb af tømmer, legepladser, legetøj, børnebleer, papir og tryksager, fødevarer, transport og byggematerialer. 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)