Kommende pandemier skal håndteres anderledes lyder det fra menneskerettigheds-ekspert

Da corona brød ud i Wuhan dækkede man over udbruddet i ugevis. Det er et brud på de basale menneskerettigheder, mener menneskeretsorganisationen Human Rights Watch.

24.11.2020

CSR.dk

Menneskeretsorganisationen Human Rights Watch er dybt involveret i håndteringen af corona og kommende pandemier, da måden det gøres på truer de basale rettigheder til liv og sundhed.

Det skriver Politiken.

”Når regeringer undlader at give befolkningen adgang til basale sundhedsydelser eller dækker over smitsomme sygdomme eller ikke prioriterer ressourcerne samvittighedsfuldt, så er det et menneskerettighedsproblem”, siger Kenneth Roth direktør for Human Rights Watch.

Han fremhæver flere metoder til håndtering af fremtidige pandemier.

De velstående lande skal hjælpe udviklingslandene med at opbygge en basal sundhedstjeneste, så man kan opspore sygdomme tidligt og forhindre smittespredning. Det skal desuden gøres sværere for myndighederne at dække over smitsom sygdom.

Læs også: PKA går sammen med internationale investorer for at kræve større fokus på menneskerettigheder

I Wuhan dækkede man over virusudbruddet i tre uger og forskere fik ikke adgang til at gå på jagt efter smittekilden. I Guinea har man dækket over ebola-udbrud og i Etiopien skjulte man et udbrud af polio.

Kenneth Roth mener, at det skal være en betingelse for et medlemskab af WHO, at WHO’s eksperter til enhver tid kan rejse ind og lave undersøger.

”I dag er WHO bare en klub af regeringer. Den dynamik må laves om, så uafhængige eksperter får en stemme”, siger han.

Kenneth Roth er ligeledes optaget af at vaccinerne bliver ligeligt fordelt. Den globale spredning af corona har understreget, at hjælpen til de fattige lande ikke kun handler om etik, men også om at forebygge smittespredning – til fordel for de rige lande.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.06.2026CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

10.06.2026CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Sex & Samfund

Sponseret

Sex & Samfund rykker ud på sommerens festivaler med 70.000 kondomer og samtaler om samtykke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg