Kom på miljømærkerne i Pressen

Torsdag den 18. juni afholder Miljømærkning Danmark og Københavns Kommune messen 'Mærk dine indkøb med Blomster og Svaner' i Pressen på Rådhuspladsen. Her kan virksomheder finde inspiration til, hvordan de kan forbedre deres samvittighed, spare penge og skåne miljøet på én gang.

04.06.2009

CSR.dk

Messen vil fremvise et bredt udvalg af miljømærkede produkter og serviceydelser og hjælpe til at svare på spørgsmål om, hvad der bedst kan betale sig – både for bundlinjen og miljøet. En række indkøbschefer vil således forklare, hvordan de stiller miljøkrav til deres leverandører og hvorledes man kan bruge de forskellige miljømærker til at styre sine indkøb i retning af øget bæredygtighed. Efterfølgende vil meteorolog Jesper Theilgaard - i samtale med journalist Michael Rothenborg – med udgangspunkt i deres bøger diskutere klimaforandringerne og deres betydning for Danmark.
Tilmelding kan ske på www.politikenbillet.dk og koster 75 kr. Læs mere på www.ecolabel.dk

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

04.11.2026CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle