Kom godt i gang med CSR-rapportering

CSR-udvalget under FSR – danske revisorer har udarbejdet publikationen "Godt i gang med CSR-rapportering", som blandt andet introducerer nogle af de vigtigste overvejelser, virksomheder bør gøre sig i forbindelse med CSR-rapportering.

Gør du rundt og overvejer, om du skal udarbejde en CSR – rapport, men ved du ikke helt, hvordan du skal starte? Så er hjælpen på vej. CSR-udvalget i FSR – danske revisorer har netop udarbejdet publikation "Godt i gang med CSR-rapporteringen". Foto: FSR – danske revisorer.

24.04.2014

CSR.dk

Flere og flere virksomheder og organisationer gør sig overvejelser om at udarbejde en CSR-rapport, men for mange – specielt små og mellemstore virksomheder – kan det virke uoverskueligt at gå i gang.

Derfor har CSR-udvalget under FSR – danske revisorer udarbejdet publikationen "Godt i gang med CSR-rapportering", som er tiltænkt virksomheder og organisationer, som ønsker at komme i gang med CSR-rapportering eller som er relativt nye på området og derfor søger inspiration og gode råd i forbindelse hermed.

Læs også: GRI G4 – de nye krav og forventninger til CSR rapportering

I publikationen introduceres nogle af de vigtigste overvejelser, virksomheder og organisationer bør gøre sig i forbindelse med en rapporteringsproces, hvilket understøttes med praktiske eksempler fra de tidligere vinderrapporter.

Der eksisterer ikke en "one size fits all" indenfor CSR-arbejdet, men de tidligere vindervirksomheder spænder bredt og giver derfor et godt indblik i forskellige tilgange til CSR-rapportering. Eksemplerne kommer primært fra små og mellemstore virksomheder og nyere rapportører, men er yderligere suppleret med uddrag fra en mere erfaren virksomheds rapport.  

Læs også: Sådan får du CSR-rapporten til at leve hele året

Publikationen indeholder:

  • ”Kom godt fra start”, som sætter fokus på at vælge en tilgang til CSR, der kan skabe forretningsmæssig værdi.
  • ”Kør”, der har særligt fokus på forankring af CSR-rapporteringen i virksomheden.
  • ”Vejen videre”, som skal bidrage med inspiration og indsigt i tidens tendenser.

?Læs publikationen "Godt i gang med CSR-rapportering" her

- JDN 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

19.08.2026CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup