Knorr vil være 100 procent bæredygtig

Fødevareproducenten Knorr vil inden 2020 kun anvende 100 procent bæredygtige ingredienser i sine produkter.

Som en af verdens største aftagere af råvarer fra landbruget, mener Knorr, at virksomheden kan være med til at gøre en stor forskel for både forbrugerne, miljøet og de lokale landbrugssamfund..

25.09.2014

CSR.dk

De nye bæredygtige produkter fra Knorr har fået ny emballage med en tydelig bæredygtighedsmærkning på fronten..

Som en af verdens største aftagere af råvarer fra landbruget, mener Knorr, at virksomheden kan være med til at gøre en stor forskel for både forbrugerne, miljøet og de lokale landbrugssamfund. Knorr aftager eksempelvis syv procent af verdens forarbejdede tomater, og 85 procent af ingredienserne i Knorrs produkter stammer fra landbruget.

”Vi har netop sat vores første 13 bæredygtige produkter på hylderne i dansk dagligvarehandel, og det er vi meget stolte af. De nye bæredygtige varianter er blandt andet Knorrs supper og lasagner”, siger Zitta Ipsen, marketing manager hos Knorr.

I 2015 vil 13 af de vigtigste grøntsager og krydderurter i Knorrs produkter udelukkende komme fra 100 procent bæredygtig dyrkning. Det drejer sig om tomater, løg, kartofler, bønner, græskar, gulerødder, ærter, porre, selleri, champignon, basilikum, purløg og persille.

Og inden 2020 skal alle de grøntsager og urter, som Knorr bruger i sine produkter, komme fra 100 procent bæredygtige landbrug.

Læs også: Intel vil have en ansvarlig forsyningskæde

De nye bæredygtige Knorr produkter kan købes fra uge 40. Produkterne har fået ny emballage med en tydelig bæredygtighedsmærkning på fronten. 

Læs mere om Knorrs bæredygtighedsstrategi 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup