Knorr vil være 100 procent bæredygtig

Fødevareproducenten Knorr vil inden 2020 kun anvende 100 procent bæredygtige ingredienser i sine produkter.

Som en af verdens største aftagere af råvarer fra landbruget, mener Knorr, at virksomheden kan være med til at gøre en stor forskel for både forbrugerne, miljøet og de lokale landbrugssamfund..

25.09.2014

CSR.dk

De nye bæredygtige produkter fra Knorr har fået ny emballage med en tydelig bæredygtighedsmærkning på fronten..

Som en af verdens største aftagere af råvarer fra landbruget, mener Knorr, at virksomheden kan være med til at gøre en stor forskel for både forbrugerne, miljøet og de lokale landbrugssamfund. Knorr aftager eksempelvis syv procent af verdens forarbejdede tomater, og 85 procent af ingredienserne i Knorrs produkter stammer fra landbruget.

”Vi har netop sat vores første 13 bæredygtige produkter på hylderne i dansk dagligvarehandel, og det er vi meget stolte af. De nye bæredygtige varianter er blandt andet Knorrs supper og lasagner”, siger Zitta Ipsen, marketing manager hos Knorr.

I 2015 vil 13 af de vigtigste grøntsager og krydderurter i Knorrs produkter udelukkende komme fra 100 procent bæredygtig dyrkning. Det drejer sig om tomater, løg, kartofler, bønner, græskar, gulerødder, ærter, porre, selleri, champignon, basilikum, purløg og persille.

Og inden 2020 skal alle de grøntsager og urter, som Knorr bruger i sine produkter, komme fra 100 procent bæredygtige landbrug.

Læs også: Intel vil have en ansvarlig forsyningskæde

De nye bæredygtige Knorr produkter kan købes fra uge 40. Produkterne har fået ny emballage med en tydelig bæredygtighedsmærkning på fronten. 

Læs mere om Knorrs bæredygtighedsstrategi 

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

04.11.2025CSR.dk

Techgiganter satser grønt mens de rykker tættere på Trump

03.11.2025CSR.dk

Grøn kapital går nye veje: Investorer kræver nu mere end visioner

03.11.2025MäRK

Sponseret

Kompetenceudvikling skal ske i virksomheden

03.11.2025CSR.dk

Naturen skal give afkast: Ny dansk virksomhed vil gøre det muligt at investere i biodiversitet

31.10.2025CSR.dk

Bill Gates: Verdens klimapolitik skal handle om mennesker, ikke kun temperaturer

31.10.2025CSR.dk

Når regler spænder ben for naturen: 16 nye anbefalinger til bedre biodiversitet i fødevaresektoren

31.10.2025CSR.dk

Cirkulært byggeri kræver fælles ansvar og klare rammer

30.10.2025CSR.dk

Danmark har kraftigt overvurderet potentialet for CO2-lagring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
EU Sustainability Navigator Session 4: EU Deforestation Regulation (EUDR)

Are you struggling to keep up with the rapid evolution of EU sustainability regulations? The EU Sustainability Navigator leverages the extensive experience of the UN Global Compact to support companies in driving meaningful impact to help guide action and overall impact.

Dato

04.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn