Klimaundersøgelse viser danskere i to fløje

En ny undersøgelse fra Region Syddanmark bekræfter, at de fleste danskere tager klimakrisen alvorligt.

Selvom 71 procent ser klimaforandringerne som et alvorligt problem, svarer 17 procent ja til, at de tog klimahensyn inden ferietagning. Foto: 123rf.com.

01.12.2023

CSR.dk

Med en helt ny undersøgelse udgivet onsdag har Region Syddanmark spurgt 2000 danske respondenter om deres holdninger til klimaet.

Her svarer 61 procent blandt andet, at de ser klimaforandringerne som det mest alvorlige problem, som verden står overfor. Derudover kategoriserer 71 procent klimaforandring som et af de mest seriøse problematikker.

Læs også: Trods mange stressramte er vi bedre på flere områder, mener aktører

72 procent savner, at politikerne tager mere ansvar, mens 71 procent mener, at det ansvar bør udmøntes i investeringer i grønne energikilder som sol- og vindenergi.

Og 71 procent mener, at danskerne selv bør gøre mere. Her svarer 56 procent blandt andet, at de gerne vil levere mere klimavenligt, end de gør i dag. Dog er 46 procent i tvivl om, hvordan man bedst lever klimavenligt, mens 37 procent synes, det er dyrt at ændre livsstil, så det gavner klimaet.

Det skriver Klimamonitor, der har haft tidlig indsigt i undersøgelsens tal.

Hvis man spørger Region Syddanmarks chefkonsulent Bo Hanfgarn Eriksen, er der dog et element i spørgeskemaundersøgelsen, som springer i øjnene. 

Det handler om den såkaldte ’odds-ratio’ på 3,5 mellem de respondenter, der har svaret ’i nogen’ eller ’i høj grad’ til, om de tror, at klimaforandringerne vil medføre negative konsekvenser for kommende generationer og dem, der synes, at klimakrisen er et globalt problem i forhold til dem, som har svaret ’i mindre grad eller slet ikke’.

”Det tal er nok mere for feinschmeckere. Men det er med til at cementere, at der er markante forskelle mellem dem, som synes, klimasituationen er alvorlig og dem, som ikke synes det,” skriver han i en mail til Klimamonitor.

Læs også: Undersøgelse: Forebyggelse af europæisk madspild kan løse global fødevaremangel

Gennem undersøgelsen påpeger Bo Hanfgarn Eriksen dog også, at der er forskel på, hvad danskerne siger, og hvad de faktisk gør for at afhjælpe klimakrisen. 

Han fortæller blandt andet, at blandt de 71 procent, der mener, at de tager klimaet alvorligt, svarede 17 procent ja til, at de havde taget klimahensyn i forhold til afholdelse af ferie, mens 6 procent forventer at gøre det indenfor det næste år.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom