Klimatænketank: Politikerne må gribe ind, hvis vi skal nå 2030-målet

Ifølge den grønne tænketank Concito er der 80 procent sandsynlighed for, at Danmark ikke når sit reduktionsmål for 2030. De kalder på et strammere greb om industrien, mens regeringen og erhvervsorganisationer maner til besindighed.

07.02.2025

CSR.dk

En ny undersøgelse fra Concito viser, at Danmarks klimamål for 2030 er i alvorlig fare. Selvom regeringens egne beregninger viser et lille overskud af CO2-reduktioner, er der ifølge tænketanken for store usikkerheder i de planlagte tiltag.

Concito påpeger, at regeringens fremskrivninger bygger på en række aftaler, der endnu ikke er fuldt ud implementeret. Små forsinkelser eller teknologiske udfordringer kan hurtigt betyde, at man ikke når i mål.

Særligt regeriengens forventinger til landbruget og industrien er ifølge Concito optimistiske. Regeringen forudsætter blandt andet, at CO₂-lagring og metanreducerende fodertilsætning bliver succesfulde uden forsinkelser, hvilket Concito mener er usikkert.

Ifølge Concito er den samlede usikkerhed så stor, at Danmark må finde yderligere 3,7 mio. ton CO2-reduktioner for at være 90 procent sikre på at nå målet. Det svarer næsten til effekten af en landsdækkende CO2-afgift på industrien og kræver markante politiske skridt.

En fast hånd på rattet

Dansk Industri (DI) afviser dog Concitos dystre prognose og fastholder, at en stor grøn omstilling altid vil indebære usikkerheder. De mener ikke, at en skærpelse af kravene til industrien er den rette vej frem.

Vicedirektør Anne Højer Simonsen understreger, at virksomheder allerede arbejder under strenge klimaregler. Hun opfordrer til stabilitet i reguleringen og advarer mod paniktiltag, der kan skade erhvervslivets investeringssikkerhed.

“Det, vi har brug for, er en fast hånd på rattet. Man skal holde fast i de beslutninger, der er truffet, og sørge for, at tingene bliver implementeret. Man skal bestemt ikke skabe usikkerhed ved at tale om, at det nok ikke går, og at man må se på at justere afgifterne”, siger hun til Finans.

Klima- og energiminister Lars Aagaard anerkender udfordringerne, men ser ingen grund til drastiske ændringer. Han påpeger, at tidligere års fremskridt har bragt Danmark tættere på målet, og at regeringen følger udviklingen tæt.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

01.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle