Klimatænketank: Politikerne må gribe ind, hvis vi skal nå 2030-målet

Ifølge den grønne tænketank Concito er der 80 procent sandsynlighed for, at Danmark ikke når sit reduktionsmål for 2030. De kalder på et strammere greb om industrien, mens regeringen og erhvervsorganisationer maner til besindighed.

07.02.2025

CSR.dk

En ny undersøgelse fra Concito viser, at Danmarks klimamål for 2030 er i alvorlig fare. Selvom regeringens egne beregninger viser et lille overskud af CO2-reduktioner, er der ifølge tænketanken for store usikkerheder i de planlagte tiltag.

Concito påpeger, at regeringens fremskrivninger bygger på en række aftaler, der endnu ikke er fuldt ud implementeret. Små forsinkelser eller teknologiske udfordringer kan hurtigt betyde, at man ikke når i mål.

Særligt regeriengens forventinger til landbruget og industrien er ifølge Concito optimistiske. Regeringen forudsætter blandt andet, at CO₂-lagring og metanreducerende fodertilsætning bliver succesfulde uden forsinkelser, hvilket Concito mener er usikkert.

Ifølge Concito er den samlede usikkerhed så stor, at Danmark må finde yderligere 3,7 mio. ton CO2-reduktioner for at være 90 procent sikre på at nå målet. Det svarer næsten til effekten af en landsdækkende CO2-afgift på industrien og kræver markante politiske skridt.

En fast hånd på rattet

Dansk Industri (DI) afviser dog Concitos dystre prognose og fastholder, at en stor grøn omstilling altid vil indebære usikkerheder. De mener ikke, at en skærpelse af kravene til industrien er den rette vej frem.

Vicedirektør Anne Højer Simonsen understreger, at virksomheder allerede arbejder under strenge klimaregler. Hun opfordrer til stabilitet i reguleringen og advarer mod paniktiltag, der kan skade erhvervslivets investeringssikkerhed.

“Det, vi har brug for, er en fast hånd på rattet. Man skal holde fast i de beslutninger, der er truffet, og sørge for, at tingene bliver implementeret. Man skal bestemt ikke skabe usikkerhed ved at tale om, at det nok ikke går, og at man må se på at justere afgifterne”, siger hun til Finans.

Klima- og energiminister Lars Aagaard anerkender udfordringerne, men ser ingen grund til drastiske ændringer. Han påpeger, at tidligere års fremskridt har bragt Danmark tættere på målet, og at regeringen følger udviklingen tæt.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K