Klimasupermarked ramt af omskiftelige politiske vinde

Danfoss’ energivenlige supermarked skulle revolutionere dagligvarebranchen ved at gøre supermarkeder verden over mindre klimabelastende. Siden lanceringen for over to år siden har skiftende politiske rammebetingelser dog gjort opgaven svær.

25.02.2025

CSR.dk

Da Danfoss i 2023 lancerede Danfoss Smart Store på Als, var ambitionen klar: at vise, hvordan supermarkeder kan blive både mere energieffektive og klimavenlige. Butikken, spækket med Danfoss’ løsninger, kunne ikke alene reducere sit eget energiforbrug, men også forsyne lokalområdet med overskudsvarme.

Men ifølge Torben Pedersen, divisionsdirektør for køle- og klimadivisionen i Danfoss, har det ikke været let at udbrede konceptet globalt. Han forklarer, hvordan omskiftelige politiske rammebetingelser har skabt udfordringer for salget.

Vi kan se, at salget af eksempelvis varmepumper, elektrificering af varme og aircondition inden for nogle sektorer er meget afhængige af subsidier og støtte. Lige så snart der sker en ændring i det, har det en kæmpeeffekt på, hvor mange løsninger vi får solgt,” siger Torben Pedersen til Børsen.

Tyskland er et eksempel. Da gaspriserne var høje og mange støtteordninger tilgængelige, var der stor efterspørgsel på varmepumper. Efterfølgende faldt gasprisen, og statsstøtten blev reduceret, hvorefter salget styrtdykkede. 

Også i USA ser Danfoss en lavere interesse, hvor manglende incitamenter fra politisk hold hæmmer investeringer i energioptimering.

Høje ambitioner trods svær opgave

Alligevel holder Danfoss fast i ambitionen om at gøre deres Smart Storetil en global standard. Besøgstallet er langt over 2.000, og virksomheden oplever tocifret vækst i salget af løsninger til supermarkeder. 

Her lægger Torben Pedersen vægt på, at der fra politisk hånd også er lyspunkter. Folketinget besluttede eksempelvis i januar at fjerne prisloftet på overskudsvarme, som Danfoss har oplevet som en bremseklods for nogle kunder.

Han erkender dog, at de står overfor en svær salgsopgave, men det rykker ikke ved hans tro på, at det nok skal blive en succes på den lange bane.

Danfoss holder fanen højt og vil forsætte med at invitere globale supermarkeder på besøg og videreudvikle på løsningen, så det bliver endnu mere energieffektivt og endnu nemmere at installere.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.12.2025CSR.dk

Efterspørgslen på grønne kompetencer er skudt i vejret og giver konkrete karrierefordele

16.12.2025CSR.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025CSR.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

16.12.2025Klimaklar

Sponseret

Vandt stor ordre ved at skære ESG-rapporten ind til benet

15.12.2025CSR.dk

Flere perspektiver giver bedre beslutninger: Norlys-topchef efterlyser større fokus på diversitet

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J