Klimasikring er en voksende industri

Siden 2019 har Mærsk kortlagt de risici, som klimaet udgør for sine aktiver. På den baggrund investerer rederiet i klimasikring af både havne, bygninger og terminaler. Samme tendens ser man på tværs af forskellige industrier, hvor klimaødelæggelser vil være katastrofale.

I sommeren 2011 blev København oversvømmet og det fik efterspørgslen på klimasikring til at stige i Danmark. Foto: scherbinator/123RF.

13.08.2021

CSR.dk

I denne uge udkom den nyeste klimarapport fra FN’s klimapanel IPCC. Den har vagt opsigt hos politikere og klimaaktivister, men også i erhvervslivet, hvor flere og flere virksomheder kortlægger sine klimarisici.

“Vi har fokus på klimasikring og har allerede kortlagt fem klimarelaterede risikoområder for perioden 2020-2040 i forhold til vores forretningsaktiver. Det vil sige havne, terminaler, bygninger og andre strategiske besiddelser, hvor vi forbereder os på den nødvendige tilpasning”, siger Lene Bjørn Serpa, der er chef for corporate sustainability i A.P. Møller-Mærsk til Børsen og fortsætter:

Læs også: Vil verdens regeringer slukke for klimaets bimlen og bamlen?

“Næste skridt er at færdiggøre en bredere kortlægning af, hvordan klimaforandringerne vil påvirke handelsmønstre og den fremtidige forretning gennem vores kunders værdikæder. I den forbindelse vil den nye IPCC-rapport indgå i vores arbejde”.

Ikke et spørgsmål om hvis, men hvornår

Mærsk er en blandt mange virksomheder, der ovenpå en række år med ekstreme vejrforhold investerer i at klimasikre sig. Det oplever ingeniørvirksomheder som Cowi:

“Det er ikke længere et spørgsmål om, hvorvidt tørke, skybrud og stormflod kommer. Det er bare et spørgsmål om, hvor det rammer næste gang. Vi ser i højere og højere grad, at der bliver efterspurgt løsninger og tiltag, som kan imødekomme de udfordringer, fremtidens klima bringer med sig”, udtaler udviklingschef for klimatilpasning & byudvikling Carsten Fjorback til Børsen.

Det er både i Danmark såvel som i udlandet, at der er kommet fokus på sikring overfor udsving i klimaet - og kunderne spænder på tværs af en række forskellige brancher.

Læs også: Virksomheder skal forstå klima som risiko

“Det kan være alt – blandt andet infrastruktur som Metroselskabet eller Letbanen. Det kan også være de farmaceutiske virksomheder, der for alt i verden ikke må blive oversvømmet, fordi de kan miste mange års forskning. Derudover er der også de sædvanlige kunder i form af byerne og forsyningsselskaber,” fortæller direktør for klimatilpasning hos ingeniørkoncernen Rambøll, Christian Nyerup Nielsen.

Men da København blev oversvømmet i 2011, satte det skub i en efterspørgsel herhjemme. Det har givet en særlig erfaring hos de danske ingeniørselskaber, noterer Carsten Fjorback: “Det gode er, at vi har viden og tingene i værktøjskassen, og vi har allerede udviklet og skabt de gode eksempler. Det er et marked, der er i vækst i hele verdenen”.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

03.02.2026CSR.dk

Danske topøkonomer lancerer ny tænketank med fokus på klima og økonomi

03.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dobbelt Væsentlige Samtaler Værktøjer Bæredygtige Bundlinjer

02.02.2026CSR.dk

Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Flere end én million træer på vej: København rejser mere skov uden for byen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense