Klimaplanlægningsværktøj bliver relanceret

En klog klimatilpasning kræver gode, solide data. Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur relancerer nu sit planlægningsværktøj, der kan bruges til at forudsige klimaudfordringer på længere sigt.

Oversvømmelser er en klar finansiel klimarisiko. Og der kommer flere af dem. Foto: Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur.

03.10.2023

CSR.dk

Med klimaforandringerne kommer der mere vand i Danmark. Vand kommer både fra oven, fra havet, fra vandløb og fra grundvandet. Det er derfor en kompliceret opgave at forudsige, hvilke områder der kan blive udsat for oversvømmelser.

Dog er der hjælp at hente – og hjælpen er ovenikøbet lige blevet bedre. Hjælpen kommer fra ”Det Hydrologiske Informations- og Prognosesystem”, i daglig tale kaldet HIP, som leverer data til en langsigtet klimatilpasningsindsats.

”Klimatilpasning er en dyr øvelse, og vi skal derfor prioritere vores ressourcer med omtanke, så vores klimaforebyggende tiltag svarer til de udfordringer, som vi kommer til at møde. Med udgangspunkt i HIP giver vi kommunerne og andre aktører et rigtigt godt grundlag at træffe beslutninger ud fra,” siger Rikke Hougaard Zeberg, direktør i Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur.

Relancering gør HIP klar til nye data
HIP, der blev lanceret første gang i 2021, indeholder en lang række data og modelberegninger af relevans for planlægning og håndtering af vand. HIP relanceres nu med nyt brugervenligt design, der understøtter brug af mindre skærme, bedre performance og flere funktionaliteter.

Den nye HIP vil i den kommende tid blive udviklet til at indeholde dynamiske modelberegninger, der gør det muligt løbende at følge udviklingen. Samtidig indeholder HIP også data om vandindholdet i jorden, så man også vil kunne få prognoser om evt. tørke. Dette udvikles blandt andet med støtte fra EU.

Man kan høre mere om den relancerede service, når der i løbet af efteråret og vinteren vil blive afholdt workshops i København, Odense og Lemvig hos hhv. SDFI, Miljøstyrelsen og Kystdirektoratet om det nye HIP.

Få adgang til HIP på  https://hip.dataforsyningen.dk/

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby