Klimapåvirkningen af modulbyggeri kommer med i tilbud til bygherrer

Modulproducenten Scandi Byg de seneste mange måneder arbejdet på at kunne lave en LCA-screening af projekter allerede i tilbudsfasen, og fra sidst på året 2024 bliver det nu en fast del af virksomhedens tilbudsgivning.

Foto: 123rf.com

07.10.2024

CSR.dk

Prisen er ifølge modulproducenten Scandi Byg det største konkurrenceparameter, når der gives tilbud på byggeprojekter. Men som følge af de konstant skærpede klimakrav til byggebranchen mærker virksomheden nu, at bygherrer i langt højere grad efterspørger tal på byggeriets miljøpåvirkning og ressourceforbrug. Derfor har Scandi Byg udviklet en ny løsning, så projektets LCA som noget helt nyt kan oplyses allerede i tilbudsfasen.

"Normalvis inkluderer man kun LCA’en i et tilbud ved helt særlige omstændigheder, da det er meget ressource- og omkostningstungt at udregne. Det har vi gerne villet ændre på, og over en lang periode har vi derfor arbejdet på et kalkulationsprogram, der gør det muligt at lave en LCA-screening allerede, når vi giver tilbud. Det bidrager dels positivt til miljøet, da en bygherre således fra start har kendskab til byggeriets miljøpåvirkning og kan gøre en indsats for at ændre den, og dels vores mulighed for at være en endnu mere attraktiv og relevant sparringspartner for vores kunder," fortæller salgsdirektør i Scandi Byg, Flemming Dalgaard.

Konkret betyder det, at Scandi Byg i deres kalkulationsprogram nu har integreret en LCA-beregning. Når der således indtastes mængder og typer af alt fra facader og gulve til fodlister og vinduer, så regner programmet ikke kun prisen på byggeprojektet ud, men det giver også et relativt præcist pejlemærke på, hvor meget byggeriet belaster miljøet samlet set.

"Der har ligget et kæmpe forudgående arbejde for, at vi er kommet hertil. Hvert eneste byggevares miljøvaredeklaration (EPD) er plottet ind i programmet, så det automatisk fortæller os den samlede LCA. Det betyder, at vi kan blive langt mere konkrete i de tilbud, vi giver, og samtidig er det markant hurtigere og mere effektivt, når vi indgår i den videre forhandling af aftalen," fortsætter Flemming Dalgaard.

Første på markedet

Det er rådgivningsvirksomheden CALCA der har hjulpet Scandi Byg med LCA-integrationen. Her har man ønsket at gøre det mere tydeligt, hvad CO2-udledning koster, og hvad der konkret kan gøres for at reducere den.

"Det bliver nu meget nemmere for Scandi Byg at få overblikket over sammenhængen mellem pris og CO2-udledning. De kan give et tilbud på et projekt ud fra bygherres ønsker og vise, at valgene i sidste ende kommer til at betyde en udledning på for eksempel 6 kilo CO2-ækvivalenter per kvadratmeter. Ønsker bygherren så, at LCA-beregningen kommer under 6 kilo, er det nemt at tage en snak om, hvor der kan optimeres for at komme derunder – og hvad det i sidste ende vil betyde for prisen," forklarer Christoffer Aaby, rådgiver og stifter af CALCA, og fortsætter:

"I stedet for at få en rådgiver til at lave beregningerne i tilbudsfasen kan Scandi Byg således nu selv vurdere det, og det betyder blandt andet, at risikoen for at skulle omprojektere senere minimeres. Scandi Byg er uden tvivl firstmovers på markedet, men min klare forventning er, at flere virksomheder vil få øjnene op for det og komme til at prioritere det i løbet af de kommende år." 

Første step for Scandi Byg er, at LCA-beregningerne nu lever op til byggekravene, der gælder frem til 1. juni 2025, hvor byggepladsen og transporten hertil endnu ikke medregnes. Næste step bliver at integrere den del i LCA-screeningen også.

- EHS 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense