Klimakreditter genfødes på COP29

Et nyt system for de omdiskuterede klimakreditter skal forbedre deres troværdighed og sikre reelle reduktioner – kritikere er dog fortsat skeptiske

Foto: 123rf.com

25.11.2024

CSR.dk

I plenarsalen i Baku under COP29 er verdens lande netop blevet enige om at implementere et nyt system for klimakreditter. Særligt udviklingslandene har presset på for det nye system, da det kan give dem økonomisk mulighed for at gennemføre klimatiltag. 

Grundlæggende handler konceptet om handlen med klimareduktioner, hvor lande kan kompensere for egne udledninger ved at finansiere klimatiltag i andre lande. 

Kreditterne er dog kontroversielle værktøjer og har været stærkt kritiseret af både forskere og medier, der gennem tiden har afdækket sager med manglende dokumentation, svindel og dobbelt bogføring af kreditter.

Kritikerne fremhæver også, hvordan ordningen giver rigere lande mulighed for at fortsætte med at udlede i stedet for at fokusere på at reducere.

Troværdighed og kontrol

Det nye system skal imidlertid få kritikken til at forstumme og gøre kreditterne til et reelt, troværdigt instrument med varende effekt for klimakampen. Det er i al fald ambitionen.

Systemet bygger på to ben. For det første skal der etableres en markedsplads for handlen med klimakreditter, hvor der skal gælde nye retningslinjer, som FN og landene har kontrol over. Her kan virksomheder også spille en rolle og i teorien bruges til klimakompensation." 

For det andet skal klimakreditterne kunne handles på kryds og tværs, så lande, der sælger klimakreditter, kan frasige sig at medregne det i deres nationale klimaregnskab og sælge klimareduktionen til det rigere land. Dermed har det rige land finansieret et ellers umuligt klimatiltag.

”Kan umuligt blive værre”

Det var dog ikke hele Baku, der klappede med. En specialist fra miljøorganisationen Carbon Market Watch havde ikke meget til overs for systemet, men sagde til DR, at "det kan umuligt blive værre".

Det store problem er ifølge Carbon Market Watch den manglende kontrol med landene. Der er nemlig ingen straf forbundet med ikke at leve op til reglerne, hvormed landene får incitament til at fifle med kreditterne.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby