Klimadeklarering skal differentiere fødevare- og foderindustrien

Koncerndirektøren i DLG, Jesper Pagh, mener, at det stigende brug af klimadeklarering, skal udnyttes af producenterne, da det kan blive en konkurrencemæssig fordel på verdensmarkedet.

Klimadeklarering kan komme producenter i fødevare- og foderindustrien til gode på flere måder, mener koncerndirektøren i DLG, Jesper Pagh..

10.01.2020

CSR.dk

For at kunne reducere CO2-udledning og opnå større gennemsigtighed ved de klimabelastende aktiviteter, der indgår i produktion og distribution af foder og fødevarer, er det ifølge DLGs koncerndirektør, Jesper Pagh, essentielt, at hele industrien er på samme side og arbejder sammen. Det skriver Maskinbladet.dk

Læs også: Mærsk lukker afdeling og afskediger CSR-chef

”Vi er afhængige af hinanden for at kunne imødekomme de målsætninger, der er sat om at reducere klimagasserne. Vi ser os selv som en uundværlig del af dagsordenen, hvor vi selvfølgelig skal hjælpe til alt det, vi kan”, sagde Jesper Pagh ifølge Maskinbladet under et oplæg til DLGs Vækstforum i Ringsted den 8. januar.

DLG har indgået det EU-godkendte partnerskab Global Feed LCA Institute (GFLI) med den internationale foderindustri, i håb om at benytte de samme værdier for klimadeklarering i klimaregnskabet – værdier som DLG, siden 1. november 2019 har offentliggjort i sit eget salgsmateriale.

Klimadeklarering har flere fordele
Da der i forvejen findes teorier om, hvilke typer fødevarer, der belaster klimaet mest, er det vigtigt at kunne fremsætte ens regnskab. Derfor er det også nødvendigt, som producent, at tage klimadeklarering til sig.

”Forbrugerne vil stille krav til det, og det bliver vores opgave at finde løsninger til at lave den mest klimavenlige fodring. Det handler om foderudnyttelse versus klimabelastning fra foderet”, forklarer Jesper Pagh.

For koncerndirektøren er brugen af klimadeklarering endvidere et middel til at kunne skille sig ud på markedet: ”Det er ikke en klods om benet. Det er noget, vi skal favne og bruge aktivt til at differentiere os på verdensmarkedet”, lyder det.

Læs også: Novozymes og Grundfos leder efter nye ideer hos iværksættere

På nuværende tidspunkt er det muligt at se værdierne på almindelige foderblandinger. I fremtiden håber DLG, at dette også vil inkludere økologiske foderblandinger.

- HL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

19.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse rejser alvorlig tvivl om Bovaers effekt på dyrevelfærden

19.12.2025CSR.dk

DI: Kommuner kan sætte turbo på den grønne omstilling gennem offentlige indkøb

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

18.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

En introduktion til strategisk bæredygtighed: Fra compliance til resiliens og grøn konkurrenceevne

16.12.2025CSR.dk

Efterspørgslen på grønne kompetencer er skudt i vejret og giver konkrete karrierefordele

16.12.2025CSR.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025CSR.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom