Klima vejrer morgenluft

Vi bruger energi i lange baner, og hvis det får lov at fortsætte, så ender vi i 2100 med en temperaturstigning på...

28.11.2008

CSR.dk

Vi bruger energi i lange baner, og hvis det får lov at fortsætte, så ender vi i 2100 med en temperaturstigning på seks grader. Sådan lyder det i den kommende årlige rapport 'World Energy Outlook 2008' fra International Energy Agency, IEA. Det er en temperaturstigning, som klimaspecialister ikke mener, miljøet kan håndtere. Kuren er sådan set enkel nok: en halvering af de globale CO2-udledninger inden 2050. Forudsætningerne er også til stede, idet de teknologiske løsninger allerede er tilgængelige. Viljen har det til gengæld knebet gevaldigt med i de sidste årtier, men nu synes den omsider at indfinde sig. I den overgangsfase, vi står overfor nu, som jo faktisk er ret kort - set med historiske briller, er det vigtigt, at vi hele tiden holder os målet for øje: Vi kan skabe en bæredygtig klode for fremtidige generationer. Udviklingen frem mod det mål må ikke bremses af endeløse teknologiske diskussioner eller politisk indenrigs-fnidder. Der skal handles nu.

Med valget af Barrack Obama synes klimaet at vejre morgenluft. Obama har talt om behovet for et nyt Apollo-projekt på energiområdet. Realiseringen af denne vision hjælpes måske endda på vej af den nuværende finansielle krise: Obama har sagt: ”Hvad end vi tror, der vil ske i de næste fem år, er der en ting, som står klart: de lette kreditters dage er forbi. Det er tvingende nødvendigt at finde en ny motor for vores økonomi. Der er ingen bedre potentiel motor, der vil berøre alle aspekter af vores økonomi, end en ny energi-økonomi.”

Men uagtet hvor glade, vi alle er for det snarlige præsidentielle skifte i USA, kan vi naturligvis ikke lægge løsningen af hele verdens problemer på en mands skuldre. Som Howard Schultz, CEO for Starbukcs Coffee Company er citeret for at sige et sted i dette magasin: ”Historien viser, at selv om regeringen kan udstikke gode rammer for positiv økonomisk forandring, så er det de amerikanske virksomheder, som skal levere en langsigtet bæredygtig økonomisk stabilitet. I den finansielle krise synes nogle virksomhedsledere at tænke, at så må sustainability-projekter sættes på stand by. Men jeg er overbevist om, at det netop ikke er vejen frem. Det er tid til at sætte tempo på og gå foran.”

Sådan er tilgangen heldigvis også for de fleste danske virksomheder, som i stigende grad inkorporerer bæredygtighed som en naturlig del af deres ledelsesstrategi på linje med omkostninger, kvalitet og service. Her er et magasin for de ledere, som ønsker at forbedre bundlinjen på en bæredygtig vis. Det er magasinets målsætning at give læserne nye perspektiver, faglig viden, redskaber og inspiration til den daglige strategiske ledelse af den bæredygtige virksomhed på tværs af brancher. Velkommen til.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

09.09.2026CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København