Klima vejrer morgenluft

Vi bruger energi i lange baner, og hvis det får lov at fortsætte, så ender vi i 2100 med en temperaturstigning på...

28.11.2008

CSR.dk

Vi bruger energi i lange baner, og hvis det får lov at fortsætte, så ender vi i 2100 med en temperaturstigning på seks grader. Sådan lyder det i den kommende årlige rapport 'World Energy Outlook 2008' fra International Energy Agency, IEA. Det er en temperaturstigning, som klimaspecialister ikke mener, miljøet kan håndtere. Kuren er sådan set enkel nok: en halvering af de globale CO2-udledninger inden 2050. Forudsætningerne er også til stede, idet de teknologiske løsninger allerede er tilgængelige. Viljen har det til gengæld knebet gevaldigt med i de sidste årtier, men nu synes den omsider at indfinde sig. I den overgangsfase, vi står overfor nu, som jo faktisk er ret kort - set med historiske briller, er det vigtigt, at vi hele tiden holder os målet for øje: Vi kan skabe en bæredygtig klode for fremtidige generationer. Udviklingen frem mod det mål må ikke bremses af endeløse teknologiske diskussioner eller politisk indenrigs-fnidder. Der skal handles nu.

Med valget af Barrack Obama synes klimaet at vejre morgenluft. Obama har talt om behovet for et nyt Apollo-projekt på energiområdet. Realiseringen af denne vision hjælpes måske endda på vej af den nuværende finansielle krise: Obama har sagt: ”Hvad end vi tror, der vil ske i de næste fem år, er der en ting, som står klart: de lette kreditters dage er forbi. Det er tvingende nødvendigt at finde en ny motor for vores økonomi. Der er ingen bedre potentiel motor, der vil berøre alle aspekter af vores økonomi, end en ny energi-økonomi.”

Men uagtet hvor glade, vi alle er for det snarlige præsidentielle skifte i USA, kan vi naturligvis ikke lægge løsningen af hele verdens problemer på en mands skuldre. Som Howard Schultz, CEO for Starbukcs Coffee Company er citeret for at sige et sted i dette magasin: ”Historien viser, at selv om regeringen kan udstikke gode rammer for positiv økonomisk forandring, så er det de amerikanske virksomheder, som skal levere en langsigtet bæredygtig økonomisk stabilitet. I den finansielle krise synes nogle virksomhedsledere at tænke, at så må sustainability-projekter sættes på stand by. Men jeg er overbevist om, at det netop ikke er vejen frem. Det er tid til at sætte tempo på og gå foran.”

Sådan er tilgangen heldigvis også for de fleste danske virksomheder, som i stigende grad inkorporerer bæredygtighed som en naturlig del af deres ledelsesstrategi på linje med omkostninger, kvalitet og service. Her er et magasin for de ledere, som ønsker at forbedre bundlinjen på en bæredygtig vis. Det er magasinets målsætning at give læserne nye perspektiver, faglig viden, redskaber og inspiration til den daglige strategiske ledelse af den bæredygtige virksomhed på tværs af brancher. Velkommen til.

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

14.09.2025Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00