Klima vejrer morgenluft

Vi bruger energi i lange baner, og hvis det får lov at fortsætte, så ender vi i 2100 med en temperaturstigning på...

28.11.2008

CSR.dk

Vi bruger energi i lange baner, og hvis det får lov at fortsætte, så ender vi i 2100 med en temperaturstigning på seks grader. Sådan lyder det i den kommende årlige rapport 'World Energy Outlook 2008' fra International Energy Agency, IEA. Det er en temperaturstigning, som klimaspecialister ikke mener, miljøet kan håndtere. Kuren er sådan set enkel nok: en halvering af de globale CO2-udledninger inden 2050. Forudsætningerne er også til stede, idet de teknologiske løsninger allerede er tilgængelige. Viljen har det til gengæld knebet gevaldigt med i de sidste årtier, men nu synes den omsider at indfinde sig. I den overgangsfase, vi står overfor nu, som jo faktisk er ret kort - set med historiske briller, er det vigtigt, at vi hele tiden holder os målet for øje: Vi kan skabe en bæredygtig klode for fremtidige generationer. Udviklingen frem mod det mål må ikke bremses af endeløse teknologiske diskussioner eller politisk indenrigs-fnidder. Der skal handles nu.

Med valget af Barrack Obama synes klimaet at vejre morgenluft. Obama har talt om behovet for et nyt Apollo-projekt på energiområdet. Realiseringen af denne vision hjælpes måske endda på vej af den nuværende finansielle krise: Obama har sagt: ”Hvad end vi tror, der vil ske i de næste fem år, er der en ting, som står klart: de lette kreditters dage er forbi. Det er tvingende nødvendigt at finde en ny motor for vores økonomi. Der er ingen bedre potentiel motor, der vil berøre alle aspekter af vores økonomi, end en ny energi-økonomi.”

Men uagtet hvor glade, vi alle er for det snarlige præsidentielle skifte i USA, kan vi naturligvis ikke lægge løsningen af hele verdens problemer på en mands skuldre. Som Howard Schultz, CEO for Starbukcs Coffee Company er citeret for at sige et sted i dette magasin: ”Historien viser, at selv om regeringen kan udstikke gode rammer for positiv økonomisk forandring, så er det de amerikanske virksomheder, som skal levere en langsigtet bæredygtig økonomisk stabilitet. I den finansielle krise synes nogle virksomhedsledere at tænke, at så må sustainability-projekter sættes på stand by. Men jeg er overbevist om, at det netop ikke er vejen frem. Det er tid til at sætte tempo på og gå foran.”

Sådan er tilgangen heldigvis også for de fleste danske virksomheder, som i stigende grad inkorporerer bæredygtighed som en naturlig del af deres ledelsesstrategi på linje med omkostninger, kvalitet og service. Her er et magasin for de ledere, som ønsker at forbedre bundlinjen på en bæredygtig vis. Det er magasinets målsætning at give læserne nye perspektiver, faglig viden, redskaber og inspiration til den daglige strategiske ledelse af den bæredygtige virksomhed på tværs af brancher. Velkommen til.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

03.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

29.10.2026MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense