Klima vejrer morgenluft

Vi bruger energi i lange baner, og hvis det får lov at fortsætte, så ender vi i 2100 med en temperaturstigning på...

28.11.2008

CSR.dk

Vi bruger energi i lange baner, og hvis det får lov at fortsætte, så ender vi i 2100 med en temperaturstigning på seks grader. Sådan lyder det i den kommende årlige rapport 'World Energy Outlook 2008' fra International Energy Agency, IEA. Det er en temperaturstigning, som klimaspecialister ikke mener, miljøet kan håndtere. Kuren er sådan set enkel nok: en halvering af de globale CO2-udledninger inden 2050. Forudsætningerne er også til stede, idet de teknologiske løsninger allerede er tilgængelige. Viljen har det til gengæld knebet gevaldigt med i de sidste årtier, men nu synes den omsider at indfinde sig. I den overgangsfase, vi står overfor nu, som jo faktisk er ret kort - set med historiske briller, er det vigtigt, at vi hele tiden holder os målet for øje: Vi kan skabe en bæredygtig klode for fremtidige generationer. Udviklingen frem mod det mål må ikke bremses af endeløse teknologiske diskussioner eller politisk indenrigs-fnidder. Der skal handles nu.

Med valget af Barrack Obama synes klimaet at vejre morgenluft. Obama har talt om behovet for et nyt Apollo-projekt på energiområdet. Realiseringen af denne vision hjælpes måske endda på vej af den nuværende finansielle krise: Obama har sagt: ”Hvad end vi tror, der vil ske i de næste fem år, er der en ting, som står klart: de lette kreditters dage er forbi. Det er tvingende nødvendigt at finde en ny motor for vores økonomi. Der er ingen bedre potentiel motor, der vil berøre alle aspekter af vores økonomi, end en ny energi-økonomi.”

Men uagtet hvor glade, vi alle er for det snarlige præsidentielle skifte i USA, kan vi naturligvis ikke lægge løsningen af hele verdens problemer på en mands skuldre. Som Howard Schultz, CEO for Starbukcs Coffee Company er citeret for at sige et sted i dette magasin: ”Historien viser, at selv om regeringen kan udstikke gode rammer for positiv økonomisk forandring, så er det de amerikanske virksomheder, som skal levere en langsigtet bæredygtig økonomisk stabilitet. I den finansielle krise synes nogle virksomhedsledere at tænke, at så må sustainability-projekter sættes på stand by. Men jeg er overbevist om, at det netop ikke er vejen frem. Det er tid til at sætte tempo på og gå foran.”

Sådan er tilgangen heldigvis også for de fleste danske virksomheder, som i stigende grad inkorporerer bæredygtighed som en naturlig del af deres ledelsesstrategi på linje med omkostninger, kvalitet og service. Her er et magasin for de ledere, som ønsker at forbedre bundlinjen på en bæredygtig vis. Det er magasinets målsætning at give læserne nye perspektiver, faglig viden, redskaber og inspiration til den daglige strategiske ledelse af den bæredygtige virksomhed på tværs af brancher. Velkommen til.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

15.05.2026CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K