Kantineleverandør uddanner ’climate chefs’

Compass Group har udviklet en ny klimauddannelse, der skal uddanne 350 køkkenansatte i bæredygtig gastronomi og køkkenadministration inden 2024.

40 køkkenansatte har indtil videre gennemført Compass Groups nye uddannelse. Foto: 123rf.com.

06.06.2024

CSR.dk

Kantineleverandøren Compass Group har besluttet at tage del i klimakampen med en ny uddannelse, der skal give køkkenansatte kompetencer til at tage klimabevidste valg – blandt andet gennem udvikling af planterige måltider, mere effektiv brug af fødevarer og CO2-reduktion.

Det skriver Fødevare Fokus.

Læs også: Kokke skal gøres energibevidste til fremtiden

Målet er at uddanne 350 ansatte i den nye uddannelse inden udgangen af i år. Indtil videre har 40 fået et diplom i hånden – men det betyder ikke, at de er færdige, fortæller Kenneth Balieu Sørensen.

”Det er en uddannelse, som vil fortsætte kontinuerligt på flere niveauer og år efter år, så vores klimaambassadører er opdateret med den nyeste viden og værktøjer, som kan bruges direkte ude i køkkenerne og opleves på gæsternes tallerkner i form af et mere bæredygtigt måltid,” siger Kenneth Balieu Sørensen, der er Head of Gastronomy, som har været med til at udvikle den nye klimauddannelse sammen med Compass Groups Food Excellence team.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

12.10.2026CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn