Kantineleverandør uddanner ’climate chefs’

Compass Group har udviklet en ny klimauddannelse, der skal uddanne 350 køkkenansatte i bæredygtig gastronomi og køkkenadministration inden 2024.

40 køkkenansatte har indtil videre gennemført Compass Groups nye uddannelse. Foto: 123rf.com.

06.06.2024

CSR.dk

Kantineleverandøren Compass Group har besluttet at tage del i klimakampen med en ny uddannelse, der skal give køkkenansatte kompetencer til at tage klimabevidste valg – blandt andet gennem udvikling af planterige måltider, mere effektiv brug af fødevarer og CO2-reduktion.

Det skriver Fødevare Fokus.

Læs også: Kokke skal gøres energibevidste til fremtiden

Målet er at uddanne 350 ansatte i den nye uddannelse inden udgangen af i år. Indtil videre har 40 fået et diplom i hånden – men det betyder ikke, at de er færdige, fortæller Kenneth Balieu Sørensen.

”Det er en uddannelse, som vil fortsætte kontinuerligt på flere niveauer og år efter år, så vores klimaambassadører er opdateret med den nyeste viden og værktøjer, som kan bruges direkte ude i køkkenerne og opleves på gæsternes tallerkner i form af et mere bæredygtigt måltid,” siger Kenneth Balieu Sørensen, der er Head of Gastronomy, som har været med til at udvikle den nye klimauddannelse sammen med Compass Groups Food Excellence team.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online