Kan nye betalingsløsninger redde klimaet?

Ved at koble det personlige forbrug direkte med klimaaktivisme i en ny betalingsløsning vil svenske Doconomy give folk mulighed for at gøre noget for klimaet – hver dag. Mød dem på Sustainable Brands Nordic 24. januar.

Med et betalingskort og en betalingsapp vil svenske Doconomy koble forbrug og klimaforandringer. De kalder det bl.a. morgendagens loyalitetsprogram..

17.01.2019

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

”Der er nok, der spreder dommedagsnyheder. Vi vil hellere stå for at distribuere løsninger,” siger Mathias Wikström.

”I forhold til klimaforandringer er der alt for mange der står og råbe ”Det brænder, det brænder!” og alt for få der løber efter vand,” fortsætter han.

Han er innovationschef og medstifter af den svenske fintech-virksomhed Doconomy, som med en ganske særlig betalingsløsning – et betalingskort og en app – vil gøre klima-indsatsen til en del af folks hverdag.

Med i hverdagen
”Vi kan se, at hvis man skal påvirke folks forbrug, så er man nødt til at være med i folks helt almindelige hverdag og handlinger. Det kan vi komme med en betalingsløsning, som virker som alle andre, men bare har den særlige funktion, at når du køber ting med det, så bliver det samtidig gjort op, hvor meget CO2 dit køb udleder. Den pris skal producenten eller forhandleren så betale ind i din Doconomy-konto, og så kan kortholderen bestemme, om de vil købe offsets eller lave impactinvesteringer for de penge,” siger Johan Pihl, som er den anden mand bag Doconomy-projektet.

Johan Pihl og Mathias Wikstrøm (th) er de oprindelige idé-mænd bag Doconomy. Deres erfaring fra reklame og bæredygtighed har de udvidet med tech- og finanskompetencer, så det lille team nu dækker hele det nødvendige kompetencefelt. .

Det handler om nudging – siger han. Muligheden for at være med i folks hverdag, vil vi bruge til at uddanne, inspirere og lave incentives i forhold til det helt almindelige forbrug. Gøre folk klogere på hvilken impact de har, inspirere til at ændre forbrug og så belønne.

Læs også: Rabat til medlemmer: CSR.dk er mediepartner på SB Nordic

”Vi kalder det i al ydmyghed ”morgendagens loyalitetsprogram”. Vi prøver at lægge alle de værktøjer, vi har brugt til at sælge ting i vores tidligere jobs som reklame-, finans- og bæredygtighedsfolk, bruge dem til at drive forandring gennem denne her betalingsløsning. Tænk på de point du får for at flyve med et flyselskab. Her er din belønning for at flyve, som er skidt for klimaet, muligheden for at flyve endnu mere! Det må kunne gøres anderledes,” siger Mathias Wikström.

Man skylder nok at sige, at endnu er projektet her ikke blevet til virkelighed. Det sker først senere i dette første halvår af 2019. I Sverige. Planen er så at udvide til andre nordiske markeder fra 2020.

Hvor kommer data fra?
Men der er stadig spørgsmål nok at tage fat på. Hvordan beregner de f.eks. klimapåvirkningerne af et køb? Kræver det ikke data på alle produkter i verden? 

I første omgang bruger Doconomy det, som hedder Åland Indekset, som arbejder med gennemsnitlige satser for forskellige kategorier som f.eks. taxa, flyrejser, restaurantbesøg, frisør osv. Det indeks er bygget op på 5.000 virksomheders oplysninger til ThompsonReuters og Sustainalytics, og den information krydses så med information fra betalingsterminaler, hvor kortet eller appen er brugt.

Ideelt set vil Doconomy gerne have klimadata på produktniveau fra producenter og forhandlere. Det arbejder de på, både med de virksomheder, som er gået med i projektet, og med NGO’er, som vil tale med deres virksomhedspartnere om at donere data til Doconomy.

”Endnu er det kun virksomheder, som har valgt at gå med i Doconomy, hvis produkter tæller med. Kortet eller appen kan bruges alle steder, men det er ikke alle køb, vi kan regne med endnu. Lige nu har vi aftaler i hus med 10 virksomheder, men vi har mange andre forhandlinger i gang også med store detailkæder. Og indtil nu er der ikke nogen virksomheder, vi har henvendt os til, som har sagt nej,” fortæller Johan Pihl.

På sigt vil de gerne bygge verdens største bibliotek over CO2-impact på produktniveau. Det er den store ambition for fremtiden.

Lyt også til: CSR Agendaen #2: partnerskaber for bæredygtighed og innovation

”Det ville skabe et helt nyt sprog for miljøpåvirkninger for alle produkter. Vi ved godt, det er en meget stor ambition, men det er den slags, der skal til,” afslutter Mathias Wikström.

Du kan møde Doconomy på Sustainable Brands Nordic d. 24. januar 2019. Læs mere og gå til tilmelding her. (Medlemmer af CSR.dk får 50 procent rabat på deltagelsesgebyret. Brug koden CSRMEDLEM50). 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.08.2026ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

31.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny frivillig EU-standard skal gøre ESG-rapportering lettere for virksomheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed er noget, vi gør sammen

Dansk Standard

Sponseret

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup