Kampagne skal give indsigt i danskernes syn på grønne rejser

Et rejsemagasin og ti rejsearrangører er gået sammen i en landsdækkende kampagne, der skal afdække, hvordan danskerne ser på bæredygtige rejser.

Kampagnen 'Sammen om mere bæredygtige rejser' skal belyse danskernes synspunkt og indstilling til grønne rejseformer. .

12.02.2020

CSR.dk

Kampagnen ’Sammen om mere bæredygtige rejser’ samler ti rejsearrangører og rejsemagasinet Vagabond i en undersøgelse, der skal forsøge at analyse, hvordan danskere i hele landet har det med at tage på bæredygtige rejser.

”Det vigtigste er at få gang i debatten om, at bæredygtighed ikke kun drejer sig om CO2, det er meget andet. Turisme er også en kæmpe drivkraft i alt fra at udrydde fattigdom til kulturel udveksling”, siger chefredaktør for Vagabond, Christian Adamsen, til Standby.dk.

Læs også: Flere danskere får klimavenlige forbrugsvaner

Gennem kampagnen vil rejsearrangørerne få mulighed for at få adgang til de adspurgtes svar med henblik på at kunne tilpasse deres respektive budskaber.

Til sin årlige rejsemesse sidste efterår i Øksnehallen i København udgav Vagabond en 52 sider lang lommeguide til en mere bæredygtig rejse.

”Tilbagemeldingerne fra messens gæster og deltagende rejsebureauer var, at dette var et godt nyt initiativ, da hele bæredygtighedsdebatten for mange synes at været gået op i CO2-udledning,” siger Christian Adamsen og fortsætter:

”I første kapitel i vores guide om bæredygtige rejser skrev vi om CO2-problematikken. Guiden havde også for nogen af læserne nogle måske helt banale rejseråd om at flyve så direkte som muligt og undgå mellemlandinger.”

Læs også: Tui følger med på klimavognen og CO2-kompenserer rejser

Også i forhold til generel CO2-udledning, mener Dansk Erhverv, at værditilvæksten per udledt ton CO2 er op til 35 gange større i turistbranchen i forhold til gennemsnittet i andre brancher.

Derved understreger Christian Adamsen, at forbrugernes feedback er uvurderlig viden til rejsebranchen og rejsebureauer om bæredygtige rejser.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle