Kampagne skal give indsigt i danskernes syn på grønne rejser

Et rejsemagasin og ti rejsearrangører er gået sammen i en landsdækkende kampagne, der skal afdække, hvordan danskerne ser på bæredygtige rejser.

Kampagnen 'Sammen om mere bæredygtige rejser' skal belyse danskernes synspunkt og indstilling til grønne rejseformer. .

12.02.2020

CSR.dk

Kampagnen ’Sammen om mere bæredygtige rejser’ samler ti rejsearrangører og rejsemagasinet Vagabond i en undersøgelse, der skal forsøge at analyse, hvordan danskere i hele landet har det med at tage på bæredygtige rejser.

”Det vigtigste er at få gang i debatten om, at bæredygtighed ikke kun drejer sig om CO2, det er meget andet. Turisme er også en kæmpe drivkraft i alt fra at udrydde fattigdom til kulturel udveksling”, siger chefredaktør for Vagabond, Christian Adamsen, til Standby.dk.

Læs også: Flere danskere får klimavenlige forbrugsvaner

Gennem kampagnen vil rejsearrangørerne få mulighed for at få adgang til de adspurgtes svar med henblik på at kunne tilpasse deres respektive budskaber.

Til sin årlige rejsemesse sidste efterår i Øksnehallen i København udgav Vagabond en 52 sider lang lommeguide til en mere bæredygtig rejse.

”Tilbagemeldingerne fra messens gæster og deltagende rejsebureauer var, at dette var et godt nyt initiativ, da hele bæredygtighedsdebatten for mange synes at været gået op i CO2-udledning,” siger Christian Adamsen og fortsætter:

”I første kapitel i vores guide om bæredygtige rejser skrev vi om CO2-problematikken. Guiden havde også for nogen af læserne nogle måske helt banale rejseråd om at flyve så direkte som muligt og undgå mellemlandinger.”

Læs også: Tui følger med på klimavognen og CO2-kompenserer rejser

Også i forhold til generel CO2-udledning, mener Dansk Erhverv, at værditilvæksten per udledt ton CO2 er op til 35 gange større i turistbranchen i forhold til gennemsnittet i andre brancher.

Derved understreger Christian Adamsen, at forbrugernes feedback er uvurderlig viden til rejsebranchen og rejsebureauer om bæredygtige rejser.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.