Rema bygger kæmpe vaskehal til genanvendelige plastikkasser i Danmark

REMA 1000 og Euro Pool System bygger ny vaskehal, der skal rengøre de genanvendelige plastikkasser, som discountkæden bruger til distribution af frugt og grønt.

Vaskehallen får en størrelse på 18.000 kvadratmeter og skal rengøre de i alt 16 millioner grønne plastikkasser, som REMA 1000 har i omløb. Foto: REMA 1000..

06.01.2020

CSR.dk

Det flerårige samarbejde mellem discountkæden REMA 1000 og den europæiske virksomhed Euro Pool System, der har speciale i genanvendelige plastikkasser til detailbranchen, resulterer efter en længerevarende testperiode i, at Danmark får sin hidtil største vaskehal.

 Læs også: CSR Agendaen #6 om forretningudvikling med verdensmål

Hver dag fragter REMA 1000 over 40.000 grønne plastikkasser fra lagrene ud til de landsdækkende butikker, der efter brug bliver sendt til rengøring på samarbejdspartneren Euro Pool Systems vaskeanlæg. 

Vaskefaciliteterne skal håndtere over 50 millioner plastikkasser om året. Foto: REMA 1000.

”Det giver naturligvis bedre mening at have anlægget på vores egen grund i stedet for at kære kasserne rundt i Europa og tilbage igen. Siden december 2018 har vi haft et midlertidigt vaskeanlæg i Vejle, men på grund af vores vækst og en generel udfasning af engangsemballage på området, er en permanent løsning tættere på vores lagre og butikker nu at fortrække”, fortæller Ole Thomsen, logistikdirektør i REMA 1000.

Samlet set benytter REMA 1000 sig af over 16 millioner plastikkasser, der hver har en levetid på omkring 15 år. Efter længerevarende slid, bliver de granuleret og genanvendt til produktion af nye kasser.

Med en størrelse på 18.000 kvadratmeter kommer vaskeanlægget til at blive placeret tæt på REMA 1000s hovedlager i Horsens. Vaskehallen bliver bygget af REMA 1000 selv, hvor Euro Pool System investerer i den teknologi og de vaskefaciliteter, der skal til for at kunne håndtere rengøringen af over 50 millioner kasser om året.

Læs også: ”Man kan komme til at bruge mange ressourcer på noget, der ikke virker”

Andre virksomheder, der benytter sig genanvendelige plastikkasser vil endvidere have mulighed for at bruge anlægget. Byggeprojektet er planlagt til at starte i begyndelsen af 2020 og forventes at stå færdigt i sensommeren samme år.

- HL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.05.2026CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online