Kønsminoriteter dropper oftere ud af erhvervsskolerne

At være en kønsminoritet på en uddannelse eller praktikplads sænker både trivsel og motivation hos de unge, viser undersøgelse.

04.11.2020

CSR.dk

En ny undersøgelse fra Institut for Menneskerettigheder (IMR) viser, at en del mænd på kvindedominerede erhvervsuddannelser mistrives. Det sammen gør sig gældende iblandt kvinder i mandsdominerede fag.

Kvinderne oplever stort fokus på deres køn både på skolen og ude på lærepladserne. De oplever desuden, at de har sværere ved at finde praktikpladser end mændene.

Hos mændene oplever man, at føle sig ekskluderet fra fællesskabet og særligt i omsorgsfagene oplever mændene, at kvinderne ikke forstår dem som omsorgspersoner.

Hos både mændene og kvinderne resulterer mistrivslen i øget frafald fra uddannelserne. Undersøgelsen viser, at kvinderne har 74 procent mere frafald end mændene på de mandsdominerede uddannelser og mændene 38 procent højere frafald end kvinderne på de kvindedominerede uddannelser.

Læs også: Større kønsdiversitet kræver nyt fokus hos topledelsen

Morten Emmerik Wøldike, der er chefkonsulent for køn på IMR udtaler, at tendensen ses bredt på uddannelsesstederne, men klart tydeligst på erhvervsuddannelserne.

"Vi kan se, at det at være en kønsminoritet påvirker mænds og kvinders trivsel negativt, men også deres motivation for at være i faget, og det er beklageligt, for de her elever vælger deres erhvervsuddannelse, fordi de rigtig gerne vil disse fag,« siger Morten Emmerik Wøldike med henvisning til, at undersøgelsen viser, at elever, der hører til kønsminoriteten, ofte er meget sikre i deres valg af uddannelse.

Christian Helms Jørgensen, der er professor mso på Roskilde Universitet, mener, at man skal forandre kulturen på uddannelsesstederne indefra for at komme problemet til livs. Fx ved at lade køn og omgangsformer indgå som en del af undervisningen.

Christina Laugesen, der er uddannelsespolitisk chefkonsulent i Ledernes Hovedorganisation, ser muligheder i, at erhvervsskolerne kan skubbe udviklingen i en positiv retning ved at forberede både de unge men også praktikvirksomhederne på, hvad det indebærer at være en minoritet på en arbejdsplads.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

06.03.2026CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

CSR.dk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia