Kønsminoriteter dropper oftere ud af erhvervsskolerne

At være en kønsminoritet på en uddannelse eller praktikplads sænker både trivsel og motivation hos de unge, viser undersøgelse.

04.11.2020

CSR.dk

En ny undersøgelse fra Institut for Menneskerettigheder (IMR) viser, at en del mænd på kvindedominerede erhvervsuddannelser mistrives. Det sammen gør sig gældende iblandt kvinder i mandsdominerede fag.

Kvinderne oplever stort fokus på deres køn både på skolen og ude på lærepladserne. De oplever desuden, at de har sværere ved at finde praktikpladser end mændene.

Hos mændene oplever man, at føle sig ekskluderet fra fællesskabet og særligt i omsorgsfagene oplever mændene, at kvinderne ikke forstår dem som omsorgspersoner.

Hos både mændene og kvinderne resulterer mistrivslen i øget frafald fra uddannelserne. Undersøgelsen viser, at kvinderne har 74 procent mere frafald end mændene på de mandsdominerede uddannelser og mændene 38 procent højere frafald end kvinderne på de kvindedominerede uddannelser.

Læs også: Større kønsdiversitet kræver nyt fokus hos topledelsen

Morten Emmerik Wøldike, der er chefkonsulent for køn på IMR udtaler, at tendensen ses bredt på uddannelsesstederne, men klart tydeligst på erhvervsuddannelserne.

"Vi kan se, at det at være en kønsminoritet påvirker mænds og kvinders trivsel negativt, men også deres motivation for at være i faget, og det er beklageligt, for de her elever vælger deres erhvervsuddannelse, fordi de rigtig gerne vil disse fag,« siger Morten Emmerik Wøldike med henvisning til, at undersøgelsen viser, at elever, der hører til kønsminoriteten, ofte er meget sikre i deres valg af uddannelse.

Christian Helms Jørgensen, der er professor mso på Roskilde Universitet, mener, at man skal forandre kulturen på uddannelsesstederne indefra for at komme problemet til livs. Fx ved at lade køn og omgangsformer indgå som en del af undervisningen.

Christina Laugesen, der er uddannelsespolitisk chefkonsulent i Ledernes Hovedorganisation, ser muligheder i, at erhvervsskolerne kan skubbe udviklingen i en positiv retning ved at forberede både de unge men også praktikvirksomhederne på, hvad det indebærer at være en minoritet på en arbejdsplads.

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

27.03.2026CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Regenerativt landbrug i Sui River-området afsluttet med succes

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams