Københavns Brandvæsen i front med miljøarbejdet

Norske Veritas har foretaget en omfattende miljørevision af Københavns Brandvæsen, og resultatet er klart: topkarakter.

03.03.2009

CSR.dk

Norske Veritas har foretaget en omfattende miljørevision af Københavns Brandvæsen, og resultatet er klart: topkarakter. - Der er generelt et stort kendskab til miljømål og ledelsessystemet er effektivt og godt implementeret. Desuden er uddannelsessystemet på miljøområdet forbilledligt, udtaler miljørevisor Poul Feilberg fra Norske Veritas.
- Vi er nået helt op på maxkarakteren 5 i graden af styring, og revisorerne roste organisationens meget store engagement og de mange kreative forslag om miljøforbedringer der kommer fra medarbejderne, fortæller miljøleder Trine Lützen.

3 års systematisk indsats
Brandvæsenet har nu været miljøcertificeret i 3 år efter ISO 14001 og arbejder systematisk med at forbedre miljøforholdene i Brandvæsenet. Arbejdet har ført til konkrete resultater på flere fronter. Elforbruget og varmeforbruget er faldet markant siden 2006, og der er ryddet op i brugen af farlige kemikalier. Desuden arbejdes der på at kortlægge forureningen fra slukningsvand ved forskellige typer brande.
På indkøbssiden er der lagt et stort stykke arbejde i at finde miljørigtige kontorartikler, og der anvendes genbrugspapir, der er produceret under næsten CO2- neutrale forhold i Danmark. Som en kuriositet er den vin, Brandvæsenet giver som gaver ved festlige lejligheder, produceret af en dansk økologisk vinbonde - et led i at sprede budskabet om Københavns Brandvæsens miljøvision ”at være kendt som en miljøbevidst organisation”.
- Vi bestræber os på, at miljøhensyn kommer til at indgå som et ligeså naturligt element i vores arbejde som andre faglige elementer, og at alle ansatte er opmærksomme på miljøet, og arbejder på at forbedre det, siger brandchef Jan Axlev.
Det var da også en af de gennemgående bemærkninger fra mange af de interviewede medarbejdere i miljørevisionen, som oplever at miljøarbejdet er kommet ind under huden - så langt, at bestræbelserne for at forbedre miljøet går videre til deres egne hjem.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)