København skal lede C40-netværk

Det næste år skal Københavns Kommune lede et netværk om energieffektive offentlige bygninger under den internationale klimaorganisation C40.

C40 er verdens førende klimanetværk for stor- og megabyer. Lige nu har netværket 96 byer som medlemmer, herunder København..

26.06.2018

CSR.dk

Fra den 18. juni og et år frem overtager Københavns Kommunes ledelsen af den internationale organisation for bæredygtig udvikling af byer C40's netværk om energieffektive offentlige bygninger, Municipal Building Efficiency.

Og den beslutning glæder man sig over hos kommunen.

Læs også: Grøn energi på Christiania 

”Vi er stolte af, at vi er blevet opfordret til – og nu har sagt ja til – at være en ledende by i netværket. Det giver os mulighed for at udbrede kendskabet til Københavns Kommunes løsninger med at overvåge og optimere energiforbruget i bygninger og samtidig følge med i den internationale udvikling på området”, fortæller Pernille Bahson, der er kontorchef ved Københavns Ejendomme & Indkøbs energi- og teknikafdeling, der skal stå for den administrative opgave.

Lederskabet af C40-netværket indebærer, at Københavns Kommune skal facilitere videndelingen om, hvordan man kan spare på energiforbruget i offentlige bygninger gennem eksempelvis central energiovervågning.

Det vil blandt andet ske gennem dataindsamling i samarbejde med Berkeley National Laboratory, webinarer og en planlagt workshop i København i efteråret med repræsentanter fra 25 af verdens største byer.

Mulighed for vækst
Overtagelsen betyder, at Københavns Ejendomme & Indkøb får et tæt samarbejde med Vækst og Erhverv, som koordinerer kommunens C40-arbejde.

Og lederskabet kan skabe vækst for byen og det danske erhvervsliv, forklarer kontorchef for Vækst & Erhverv, Annemarie Munk Riis.

”Vi vil bruge lederskabet til at promovere København som en grøn by og derved tiltrække udenlandske virksomheder, talent og turister. Det vil også være en løftestang for samarbejdet med det danske erhvervsliv om bæredygtige løsninger”, siger hun. 

Klimaprisen banede vejen
C40 tilbød Københavns Kommune lederskabet for netværket i forlængelse af, at kommunen modtog en C40 Cities Award.

København modtog den internationale klimapris, fordi byen er den første i verden, som har et centralt energiovervågningssystem, der kan bruges til at monitorere og optimere energiforbruget i kommunens bygninger.

Læs også: Danmarks klimaindsats bliver vurderet som 'dårlig'

Københavns Ejendomme og Indkøb har repræsenteret Københavns Kommune i netværket, der i dag har 96 stor- og megabyer fra især Nord- og Sydamerika og Kina som medlemmer, siden foråret 2017.

Københavns overborgmester Frank Jensen (S) bliver formand for netværket.

- JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00