København skal lede C40-netværk

Det næste år skal Københavns Kommune lede et netværk om energieffektive offentlige bygninger under den internationale klimaorganisation C40.

C40 er verdens førende klimanetværk for stor- og megabyer. Lige nu har netværket 96 byer som medlemmer, herunder København..

26.06.2018

CSR.dk

Fra den 18. juni og et år frem overtager Københavns Kommunes ledelsen af den internationale organisation for bæredygtig udvikling af byer C40's netværk om energieffektive offentlige bygninger, Municipal Building Efficiency.

Og den beslutning glæder man sig over hos kommunen.

Læs også: Grøn energi på Christiania 

”Vi er stolte af, at vi er blevet opfordret til – og nu har sagt ja til – at være en ledende by i netværket. Det giver os mulighed for at udbrede kendskabet til Københavns Kommunes løsninger med at overvåge og optimere energiforbruget i bygninger og samtidig følge med i den internationale udvikling på området”, fortæller Pernille Bahson, der er kontorchef ved Københavns Ejendomme & Indkøbs energi- og teknikafdeling, der skal stå for den administrative opgave.

Lederskabet af C40-netværket indebærer, at Københavns Kommune skal facilitere videndelingen om, hvordan man kan spare på energiforbruget i offentlige bygninger gennem eksempelvis central energiovervågning.

Det vil blandt andet ske gennem dataindsamling i samarbejde med Berkeley National Laboratory, webinarer og en planlagt workshop i København i efteråret med repræsentanter fra 25 af verdens største byer.

Mulighed for vækst
Overtagelsen betyder, at Københavns Ejendomme & Indkøb får et tæt samarbejde med Vækst og Erhverv, som koordinerer kommunens C40-arbejde.

Og lederskabet kan skabe vækst for byen og det danske erhvervsliv, forklarer kontorchef for Vækst & Erhverv, Annemarie Munk Riis.

”Vi vil bruge lederskabet til at promovere København som en grøn by og derved tiltrække udenlandske virksomheder, talent og turister. Det vil også være en løftestang for samarbejdet med det danske erhvervsliv om bæredygtige løsninger”, siger hun. 

Klimaprisen banede vejen
C40 tilbød Københavns Kommune lederskabet for netværket i forlængelse af, at kommunen modtog en C40 Cities Award.

København modtog den internationale klimapris, fordi byen er den første i verden, som har et centralt energiovervågningssystem, der kan bruges til at monitorere og optimere energiforbruget i kommunens bygninger.

Læs også: Danmarks klimaindsats bliver vurderet som 'dårlig'

Københavns Ejendomme og Indkøb har repræsenteret Københavns Kommune i netværket, der i dag har 96 stor- og megabyer fra især Nord- og Sydamerika og Kina som medlemmer, siden foråret 2017.

Københavns overborgmester Frank Jensen (S) bliver formand for netværket.

- JJK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Erhverv
Konference
ESGdag 2026: ESG som strategisk drivkraft for et robust og konkurrencedygtigt erhvervsliv

Kom med til ESGdag 2026 den 29. oktober, hvor Dansk Erhverv og FSR – danske revisorer sætter fokus på, hvordan ESG kan udvikle sig fra et compliance-projekt til en strategisk drivkraft for konkurrenceevne, risikostyring og markedsposition i en post-Omnibus-virkelighed.

Dato

29.10.2026

Tid

13:00

Sted

Axelborg, Vesterbrogade 4a, 1620 København V

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby