Julefrokost i det grønne

Som det første eventbureau i landet har Green Events fokus rettet mod mere bæredygtig og klimavenlig afvikling af alle typer arrangementer. I øjeblikket planlægges de grønne julefrokoster.

03.09.2009

CSR.dk

Det er helt almindeligt at vi i dag samles til arbejdsrelaterede møder, konferencer og fester. Det er også almindeligt at vi allierer os med et eventbureau, som byder ind med ideerne og klarer al praktikken og selve afviklingen. Green Events gør det blot på en grønnere måde. Selv en julefrokost kan altså nu fås i en grønnere version.

Ved alene at vurdere vaner knyttet til mad ved de mange konferencer, møder, firmafester og andre arrangementer, som holdes hvert år i Danmark, så vurderer initiativtageren bag Green Events, Anette Warming, at der kan spares CO2 svarende til at en bil kører 15.000 gange rundt om jorden.

”Der er meget at tage fat på i hele event-branchen. Det vigtige er naturligvis at opfylde alle kundens ønsker og mål med arrangementet og så bare gøre det på en grønnere måde. At lave et miljøtilpasset arrangement bliver absolut ikke mere kedeligt. Madområdet er ét sted, hvor vi kan skabe forbedringer, men andre forhold kan forbedres som fx forbrug af benzin, papir, plastic og strøm. Og så er der hele affaldsudfordringen, som også trænger til omtanke”, siger Anette Warming.

Den sunde fornuft kan inddrages alle vegne - både når det handler om at finde ideer til indhold i et arrangement, omkring forberedelserne undervejs, selve gennemførelsen, stedet og ikke mindst oprydningen bagefter. Green Events både rådgiver om mulighederne og tager sig også gerne selv af hele praktikken.

”Ved at inddrage det grønne fokus så tilfører vi blot arrangementet en ny værdi. Det giver simpelthen merværdi for vores kunder at de tydeligt signalerer den grønne omtanke. I en rum tid fremover vil det være nyt at se events gennemført med grønne briller, men på sigt vil det være helt naturligt, for andet vil blive anset for at være enormt egoistisk. Hele eventbranchen står overfor forandringer – og det bliver rigtig spændende,” slutter Anette Warming.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

11.11.2025CSR.dk

Gennembrud i industrien: Elektrificeringen tager fart

10.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus