Julefrokost i det grønne

Som det første eventbureau i landet har Green Events fokus rettet mod mere bæredygtig og klimavenlig afvikling af alle typer arrangementer. I øjeblikket planlægges de grønne julefrokoster.

03.09.2009

CSR.dk

Det er helt almindeligt at vi i dag samles til arbejdsrelaterede møder, konferencer og fester. Det er også almindeligt at vi allierer os med et eventbureau, som byder ind med ideerne og klarer al praktikken og selve afviklingen. Green Events gør det blot på en grønnere måde. Selv en julefrokost kan altså nu fås i en grønnere version.

Ved alene at vurdere vaner knyttet til mad ved de mange konferencer, møder, firmafester og andre arrangementer, som holdes hvert år i Danmark, så vurderer initiativtageren bag Green Events, Anette Warming, at der kan spares CO2 svarende til at en bil kører 15.000 gange rundt om jorden.

”Der er meget at tage fat på i hele event-branchen. Det vigtige er naturligvis at opfylde alle kundens ønsker og mål med arrangementet og så bare gøre det på en grønnere måde. At lave et miljøtilpasset arrangement bliver absolut ikke mere kedeligt. Madområdet er ét sted, hvor vi kan skabe forbedringer, men andre forhold kan forbedres som fx forbrug af benzin, papir, plastic og strøm. Og så er der hele affaldsudfordringen, som også trænger til omtanke”, siger Anette Warming.

Den sunde fornuft kan inddrages alle vegne - både når det handler om at finde ideer til indhold i et arrangement, omkring forberedelserne undervejs, selve gennemførelsen, stedet og ikke mindst oprydningen bagefter. Green Events både rådgiver om mulighederne og tager sig også gerne selv af hele praktikken.

”Ved at inddrage det grønne fokus så tilfører vi blot arrangementet en ny værdi. Det giver simpelthen merværdi for vores kunder at de tydeligt signalerer den grønne omtanke. I en rum tid fremover vil det være nyt at se events gennemført med grønne briller, men på sigt vil det være helt naturligt, for andet vil blive anset for at være enormt egoistisk. Hele eventbranchen står overfor forandringer – og det bliver rigtig spændende,” slutter Anette Warming.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle