Jobs skal være anstændige både ude og hjemme

Indsatsen for anstændige jobs dækker mange og meget forskellige emner. Men det er ikke et blankt lærred. Arbejdet har været i gang i mere end 100 år.

Essensen i anstændige jobs er arbejdgivere der tilbyder ordentlige vilkår - inklusive sikkerhed. .

05.05.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Da CSR.dk for mere end et halvt år siden besluttede, at vi ville have et tema om anstændige jobs i 2020, vidste vi ikke, at coronakrisen ville få emnet til at fremstå ekstra aktuelt. Fordi krisen gør, at effekten af ikke at have fokus på anstændige jobs, fremstår ekstra tydelig.

De oplagte eksempler er arbejderne i de globale forsyningskæder i f.eks. Asien. Uden mulighed for at organisere sig til fælles repræsentation over for arbejdsgivere kan man ikke protestere og blive inddraget når fabrikken lukker ned eller det modsatte. Og uden en ordentlig løn, når der ikke er krise, kan man ikke sikre sig selv og sin familie til de svære perioder.

Mere overraskede blev nogle af os nok over, hvor sårbare en del virksomheders medarbejdere er i USA, og hvordan det påvirker hele samfundets modstandskraft negativt. F.eks. betyder ingen ret til løn under sygdom, at covid-19-smittede går på arbejde, for at sikre sig mod en fyring der ellers vil komme efter kort tids fravær.

I Danmark har krisen i nogen grad hjulpet med at besvare spørgsmålet om, hvordan anstændige jobs ser ud, og hvad det basalt set handler om.

Hvilke forhold og vilkår tilbyder en virksomheds sine medarbejdere i en krisesituation? Hvor hurtig er man til at afskedige? Hvem mister sit arbejde først – er det unge, ældre, flygtninge, handicappede? Hvis man er nødt til at fyre folk, har de så de nødvendige kompetencer til at få et andet job i en anden organisation?

En klar omend bred definition
At få blik for dette er relevant, fordi ”anstændige jobs” kan komme til at virke som et blankt lærred, hvor man kan male alt, man måtte have lyst til, hvis blot det har noget at gøre med at have medarbejdere i sin virksomhed. Men lærredet er ikke blankt.

Den internationale arbejdsorganisation (ILO) har arbejdet for at fremme anstændige jobs siden 1919, og de definerer anstændigt arbejde sådan her:

“Decent work sums up the aspirations of people in their working lives. It involves opportunities for work that is productive and delivers a fair income, security in the workplace and social protection for families, better prospects for personal development and social integration, freedom for people to express their concerns, organize and participate in the decisions that affect their lives and equality of opportunity and treatment for all women and men.”

Det meste af det, der er i den definition er noget, man har forhandlet og lovgivet sig frem til i Danmark og en række andre lande. Men i de fleste er det ikke sådan. Til gengæld er det at være med til at skabe anstændige jobs nærmest et Kinder-æg af forbedringer - for det enkelte menneske og for samfundet. 

"Anstændige jobs er det man kalder et "SDG sweet-spot", fordi det, hvis man skaber forandring her, vil lede til ikke blot et bedre indkomstgrundlag blandt arbejdere i produktionslande, men oveni det vil det få positive afledte effekter på sundhed, ernæring, stop for børnearbejde, uddannelse, lighed, osv.," siger Mikkel Stenbæk Hansen, der som direktør for Dansk Initiativ for Etisk Handel arbejder med anstændige jobs i en række multistakeholderprojekter.

Samme mål, forskellige metoder
Uanset om ens virksomhed primært operer ude eller hjemme, er ambitionen og definitionen altså den samme. Men der er alligevel en verden til forskel på, hvordan man kan og skal tilrettelægge og prioritere sin indsats, afhængigt af om arbejdet foregår i Dhaka eller Dalby.

Hos CSR.dk beskæftiger vi os oftest med forholdene i Dhaka, og hvordan virksomheder kan arbejde gennem sin leverandørkæde. Den vinkel vil også være at finde i dette tema. F.eks. har en af temapartnerne, BSR, bidraget med en række artikler, som fokuserer på kvinders muligheder for anstændige jobs i forsyningskæder.

Men vi har denne gang også vendt blikket mod Dalby og har talt med et hotel og en erhvervsfremmeorganisation om, hvad anstændige jobs er, når de arbejder med dem.

Både Sinatur-hotellerne og Erhvervshus Fyn har således for nylig givet sig selv et serviceeftersyn ved brug af SDG Action Manager. Den proces gav klarhed over, at det sådan set går rigtig fint, men at der godt kunne strammes op i formalia på de indre linjer. For Erhvervshus Fyn landede det også sådan, at linket mellem øget digitalisering, som er et område de opfordrer fynske virksomheder til at omfavne helhjertet, og anstændige jobs kom til at fremstå tydeligt og med væsentlighed.

Temaet kommer til at ligge på CSR.dk’s forside frem til begyndelsen af juni 2020. Vi fylder nye artikler på med jævne mellemrum – fra både Dhaka og Dalby.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: anstændige jobs

Hvordan ser anstændige jobs ud, og hvordan kan man arbejde med at have dem i både sin egen drift og i sin værdikæde? Temaet ser på, hvordan virksomheder konkret arbejder med anstændige jobs og udfolder centrale dele af denne vigtige dagsorden. 

Relateret indhold

28.10.2026Forenede Service

Sponseret

Forenede Service styrker medarbejdernes stemme med digital APV

20.10.2026CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense