Jobs skal være anstændige både ude og hjemme

Indsatsen for anstændige jobs dækker mange og meget forskellige emner. Men det er ikke et blankt lærred. Arbejdet har været i gang i mere end 100 år.

Essensen i anstændige jobs er arbejdgivere der tilbyder ordentlige vilkår - inklusive sikkerhed. .

05.05.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Da CSR.dk for mere end et halvt år siden besluttede, at vi ville have et tema om anstændige jobs i 2020, vidste vi ikke, at coronakrisen ville få emnet til at fremstå ekstra aktuelt. Fordi krisen gør, at effekten af ikke at have fokus på anstændige jobs, fremstår ekstra tydelig.

De oplagte eksempler er arbejderne i de globale forsyningskæder i f.eks. Asien. Uden mulighed for at organisere sig til fælles repræsentation over for arbejdsgivere kan man ikke protestere og blive inddraget når fabrikken lukker ned eller det modsatte. Og uden en ordentlig løn, når der ikke er krise, kan man ikke sikre sig selv og sin familie til de svære perioder.

Mere overraskede blev nogle af os nok over, hvor sårbare en del virksomheders medarbejdere er i USA, og hvordan det påvirker hele samfundets modstandskraft negativt. F.eks. betyder ingen ret til løn under sygdom, at covid-19-smittede går på arbejde, for at sikre sig mod en fyring der ellers vil komme efter kort tids fravær.

I Danmark har krisen i nogen grad hjulpet med at besvare spørgsmålet om, hvordan anstændige jobs ser ud, og hvad det basalt set handler om.

Hvilke forhold og vilkår tilbyder en virksomheds sine medarbejdere i en krisesituation? Hvor hurtig er man til at afskedige? Hvem mister sit arbejde først – er det unge, ældre, flygtninge, handicappede? Hvis man er nødt til at fyre folk, har de så de nødvendige kompetencer til at få et andet job i en anden organisation?

En klar omend bred definition
At få blik for dette er relevant, fordi ”anstændige jobs” kan komme til at virke som et blankt lærred, hvor man kan male alt, man måtte have lyst til, hvis blot det har noget at gøre med at have medarbejdere i sin virksomhed. Men lærredet er ikke blankt.

Den internationale arbejdsorganisation (ILO) har arbejdet for at fremme anstændige jobs siden 1919, og de definerer anstændigt arbejde sådan her:

“Decent work sums up the aspirations of people in their working lives. It involves opportunities for work that is productive and delivers a fair income, security in the workplace and social protection for families, better prospects for personal development and social integration, freedom for people to express their concerns, organize and participate in the decisions that affect their lives and equality of opportunity and treatment for all women and men.”

Det meste af det, der er i den definition er noget, man har forhandlet og lovgivet sig frem til i Danmark og en række andre lande. Men i de fleste er det ikke sådan. Til gengæld er det at være med til at skabe anstændige jobs nærmest et Kinder-æg af forbedringer - for det enkelte menneske og for samfundet. 

"Anstændige jobs er det man kalder et "SDG sweet-spot", fordi det, hvis man skaber forandring her, vil lede til ikke blot et bedre indkomstgrundlag blandt arbejdere i produktionslande, men oveni det vil det få positive afledte effekter på sundhed, ernæring, stop for børnearbejde, uddannelse, lighed, osv.," siger Mikkel Stenbæk Hansen, der som direktør for Dansk Initiativ for Etisk Handel arbejder med anstændige jobs i en række multistakeholderprojekter.

Samme mål, forskellige metoder
Uanset om ens virksomhed primært operer ude eller hjemme, er ambitionen og definitionen altså den samme. Men der er alligevel en verden til forskel på, hvordan man kan og skal tilrettelægge og prioritere sin indsats, afhængigt af om arbejdet foregår i Dhaka eller Dalby.

Hos CSR.dk beskæftiger vi os oftest med forholdene i Dhaka, og hvordan virksomheder kan arbejde gennem sin leverandørkæde. Den vinkel vil også være at finde i dette tema. F.eks. har en af temapartnerne, BSR, bidraget med en række artikler, som fokuserer på kvinders muligheder for anstændige jobs i forsyningskæder.

Men vi har denne gang også vendt blikket mod Dalby og har talt med et hotel og en erhvervsfremmeorganisation om, hvad anstændige jobs er, når de arbejder med dem.

Både Sinatur-hotellerne og Erhvervshus Fyn har således for nylig givet sig selv et serviceeftersyn ved brug af SDG Action Manager. Den proces gav klarhed over, at det sådan set går rigtig fint, men at der godt kunne strammes op i formalia på de indre linjer. For Erhvervshus Fyn landede det også sådan, at linket mellem øget digitalisering, som er et område de opfordrer fynske virksomheder til at omfavne helhjertet, og anstændige jobs kom til at fremstå tydeligt og med væsentlighed.

Temaet kommer til at ligge på CSR.dk’s forside frem til begyndelsen af juni 2020. Vi fylder nye artikler på med jævne mellemrum – fra både Dhaka og Dalby.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: anstændige jobs

Hvordan ser anstændige jobs ud, og hvordan kan man arbejde med at have dem i både sin egen drift og i sin værdikæde? Temaet ser på, hvordan virksomheder konkret arbejder med anstændige jobs og udfolder centrale dele af denne vigtige dagsorden. 

Relateret indhold

21.04.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

21.04.2026Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby