I Island kan man få bøde for manglende ligeløn

Kan virksomheder med flere end 25 ansatte ikke fremvise et certifikat for at have indført ligeløn for mænd og kvinder, kan det føre til store bøder. Sådan lyder en ny skærpelse af den islandske lov om ligeløn.

03.01.2018

CSR.dk

På det islandske arbejdsmarked skal det fremover være slut med kønsdiskrimination. Sådan har opfordringen lydt, siden Altinget i juni 2017 vedtog en skærpelse af den islandske lov om ligeløn.

Det betyder, at private og offentlige virksomheder med over 25 ansatte fremover skal have et certifikat på at have ligeløn for mænd og kvinder, skriver dr.dk. Kan virksomhederne imidlertid ikke fremvise et sådant, bliver de tildelt bøder.

Arbejdspladser med mere end 250 ansatte har indtil udgangen af året til at få deres certifikater, mens mindre arbejdspladser får lidt længere tid, da de først skal have et certifikat inden den 31. december 2021.

Læs også: Progressive chefer skal få kvinder ind i direktionslokalerne

Derudover skal loven være med til at reducere de forskelle, der ikke kan forklares med forskelle i blandt andet anciennitet, erfaring og uddannelsesniveau.

Ifølge dr.dk udgjorde disse uforklarlige lønforskelle 5,7 procent i 2013 – et tal, man gerne vil have reduceret yderligere:

”Lovgivningen er en måde at få virksomheder og organisationer til at sikre, at de gør deres arbejde ordentligt, og så får de et certifikat, der bekræfter, at de betaler mænd og kvinder lige løn”, sagde Dagny Osk Aradottir Pind, der er bestyrelsesmedlem fra Kvindeorganisationen på Island til Al Jazeera.

Det første land i verden med den slags lovgivning
Lovgivningen, som trådte i kraft mandag den 1. januar 2018 gør Island til det første land i verden, som har gjort manglende ligeløn strafbar.

Allerede tilbage i 2012 indførte Island en lov om ligeløn og har i flere år været et foregangsland, når det kommer til ligestilling mellem køn.

Således har World Economic Forum i de seneste ni år placeret Island øverst over lande med ligestilling baseret på faktorer som økonomi, muligheder inden for uddannelse, sundhed og politik.

Læs også: Norge annoncerer lige løn for herre- og kvindelandsholdet i fodbold

Skærpelsen af loven er blevet kritiseret for at skabe nyt, unødvendigt bureaukrati. Thorsteinn Viglundsson, der er social- og ligestillingsminister, anerkender kritikken, men vurderer at det nye tiltag er nødvendigt:

”Forskellen i ligelønnen er desværre en del af det islandske arbejdsmarked, og det er på tide at gribe til radikale metoder, vi har viden og mulighed for at komme forskellene til livs”, siger han til avisen The Guardian.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

26.03.2026BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C